První strom moringa oleifera - moringa olejodárná se zrodil v pradávných dobách v podhůří Himaláje. Dnes je rozšířená po celém subtropickém a tropickém pásu, ale především v Indii je jednou z nejužitečnějších a nejpěstovanějších hospodářských plodin vůbec. Je považována  za jednu z nejvšestrannějších a nejužitečnějších rostlin na světě.  Bývá také označována jako zázračný strom, strom života.

V Ájurvédské medicíně má své výsostné místo  po tisíce let. Domorodci ji ale pěstují nejen pro své léčivé vlastnosti. Listy syrové, ale také vařené jsou vydatnou stravou, stejně jako výživné lusky či květy, které upravují tepelně. Semena jsou výborná pražená, ale především se z nich vyrábí výborný olej. Ten je vhodný v kuchyni, stejně jako v kosmetice a tento olej se často používá i k mazání jemných strojních součástí, například jej používají hodináři. Míza z kmene je využívána k léčbě vředů. Z kůry stromu se vyrábí hrubé vlákno a z toho pak rohože a provazy, větve jsou oblíbenou pochoutkou pro velbloudy i ostatní domácí zvířenu.  A dokonce i kořeny se dají zužitkovat - mají ostrou chuť, a  domorodci jej používají jako my křen. Tady ale pozor, kdybyste se k této pochoutce na svých cestách po Africe či Indii dostali - kořen obsahuje spirochin, který je ve velkých dávkách jedovatý. V malých ale hubí parazity v těle a domorodci jej proto i s oblibou používají. Podobně je to s květem - mají  povzbuzující a  afrodisiakální účinek, ale zároveň jsou nebezpečné těhotným ženám - mohou vyvolat potrat, podobně jako naše andělika.

No a prášek z listu moringy olejodárné dále zpracováváme do tablet, kapslí, či jen najemno namletého prášku pod značkou Zelené drahokamy i my. Vozíme jej v BIO kvalitě z Indie, zkušební rozbory se dělají v Německu. O  jeho zdravotních účincích dnes není pochyb a v Evropě se moringa stala velmi oblíbeným doplňkem stravy. Patří mezi superpotraviny, tzv. superfoods a tam zaujímá výsostné postavení. Rostlina obsahuje ohromné množství minerálních látek, například železo, zinek, měď, draslík, hořčík, vápník, fosfor, z vitamínů především A, B, B1, B2, B3, C, D, E, K, na 18 esenciálních kyselin, ohromné množství dalších antioxidantů a živin. O Morinze se často mluví  jako o rostlině s nejvyšší koncentrací živin na světě.       

výrobky z moringy zde

Moringa a její účinky
Moringa má v lidové medicíně silnou pozici. Používá se při léčbě celé škály nemocí a potíží a také zde se využívají téměř všechny její části. Nás zajímají hlavně její listy. Listy moringy oleifera jsou mimořádně nutričně hodnotným rostlinným produktem. Jako doplněk stravy se nejčastěji užívá  v podobě tablet, kapslí nebo prášku. Lžička prášku do dvou deci teplé vody nám dá vydatný nápoj plný živin, ale prášek se dá použít i v kuchyni jako přísada do omáček, polévek, pečiva, koktejlů a v posledná době velmi oblíbených smoothies.
Moringa podporuje přirozenou imunitu, zlepšuje paměť, posiluje fyzickou kondici, upravuje krevní tlak, je výborná  na zažívání a metabolismus, chrání před srdečními příhodami, zpomaluje proces stárnutí buněk. Listy se dále používají k tlumení bolesti, horečce, při onemocnění horních cest dýchacích i při hemoroidech. Ženy v oblastech, kde se moringa pěstuje, užívají list této rostliny pro podporu mateřského mléka. 

Moringa je vhodná pro cukrovkáře, vegetariány, vegany, osoby s duševně či fyzicky náročným povoláním, seniory, celiaky i děti. Moringa podle dostupných informací obsahuje až 25x více železa než špenát, 17x víc vápníku než mléko, 15x více draslíku než banán, 10x více vitamínu A než mrkev či 4x více proteinů než vejce.