Albície hedvábná - Albizia julibrissin

Japonci jí říkají nemunoki - spící strom. V noci a za deště se jeho květy zavírají a naklánějí k zemi. Jde o malý opadavý strom, 5-12 metrů vysoký, s širokou korunou. Kůra je tmavě zelenošedá s pruhy. Kapradinové listy má 20-45cm dlouhé, kolem 12-25cm široké, kvete v létě v hustých květenstvích, květy jsou složeny z velkého množství růžových hedvábných tyčinek 2-3 cm dlouhých. Plodem je plochý hnědý lusk 10-20cm dlouhý s několika semeny uvnitř.

Často se vysazuje do parků, v přírodě roste nejčastěji v suchých oblastech, písečných údolích a středohořích. Je rozšířená v Japonsku a v USA. Je poměrně invazním druhem, ale je citlivý na plísňová onemocnění. Semena se používají jako potrava pro dobytek a jiná zvířata a sladce vonící květy jsou dobrým zdroj nektaru pro včely a motýly.

V poslední době je pro své léčebné vlastnosti v centru zájmu nejrůznějších vědeckých týmů. Bylo zjištěno, že má antidepresivní účinky, s největší pravděpodobností zprostředkován přes 5-HT1A receptory. V tradiční čínské medicíně se Albizzia jublibrissin (合欢花 On Huan Hua) používá pro výživu srdce a sklidnění ducha.

Odvar z květu Albície obsahuje obroské množství endemických látek, které přímo ovlivňují centrální nervový systém. Důsledkem toho je využívána při stavech úzkosti a depresích. V Tradiční činské medicíně je pro tuto vlastnost užívána po staletí. Albicie velmi dobře působí jako sedativum při nespavosti, podrážděnosti, ale užívá se též ve směsích na posílení paměti.

Velmi dobře se Albicie He Huan Hua osvědčuje na pourazové hluboké bolesti, zlomeniny a podvrtnutí. Albicie působí proti vzniku otoků a odstraňuje je. Její analgetický účinek je velmi přínosný.

Užívání:
1x denně 1,5g (1 malá čajová lžička) dáme do 200ml studené vody a cca 15 min. vaříme (v případě potřeby dolijeme vodu).

PRODUKTY ALBÍCIE