Noni – Morinda citrifolia je keř, který roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky a Jihovýchodní Asii. Setkáme se s ní na Panamě, Hawaii, Fidži, Tahiti, Tonze, Samoe, Malaisii či Indii. Jako dekorativní rostlina se pěstuje i u nás. Je celkem nenáročná – roste ve stinných lesích, stejně jako na otevřeném skalnatém terénu či pláži. Dokáže růst v zasolené půdě, suché i vápencové. Dorůstá až do šestimetrové výšky. Ovoce na něm dozrává nejednotně po celý rok a z některých keřů se dá sklidit až 8 kg ovoce každý měsíc.

Noni pomáhá optimalizovat a posilovat funkce organismu, harmonizovat nervový a imunitní systém, uvolňovat emocionální stresy, dodávat tělu energii. Je účinné proti depresím, výkyvům nálad, bolestem hlavy, vysokému tlaku, cukrovce, nespavosti, poruchám trávení.

- posiluje imunitní systém,
- dodává energii
- posiluje mentální zdraví
- harmonizuje a detoxikuje organismus
- nespavosti
- vysokému tlaku
- cukrovce
- poruchám trávení

Odpradávna je oblíbenou léčivkou a hodně zkoumanou plodinou. Vědci v Noni objevují nové chemické látky, které se nenacházejí v žádné jiné rostlině na Zemi a do nichž se vkládají naděje na léčbu nejrůznějších nemocí, včetně nádorových. Plody noni jsou od pradávna užívány jako doplněk stravy. Domorodí obyvatelé si s noni po tisíce let obohacují přirozenou stravu a vědomě využívají jejího energetizujícího a stimulačního účinku na organismus. V některých oblastech Tichomoří je dokonce využívána jako základní potravina. Použití a účinky noni jsou velmi rozsáhlé. Díky obsahu vitamínu, minerálů a dalších látek potvrzují studie výrazné urychlení léčení virových infekcí.

Při chřipce, pokud se noni aplikuje včas, může dojít k rychlejšímu zbavení se nemoci. Noni se osvědčuje jako výrazný posilující prostředek organismu při všech virových onemocněních. Díky proxeroninu a působícího na hormonální rovnováhu v těle posilují kosti, kůže, nehty, ale bláhodárný účinek má i na psychiku. Přímé působení na metabolismus endorfinů (hormon dobré nálady) je prokázané, stejně tak jako působení při léčbě závislostí. Noni využíváme při efektivním snížení cholesterolu v krvi, ale i diabetu, díky zamezení vstřebávání cukrů.

Noni má přímý vliv na energetickou hladinu, jeho konzumace výrazně zlepšuje kvalitu života, z hlediska využitelnosti energie. Zlepšuje výdrž, zamezuje únavě a zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost. Dále se noni využívá při infekcích, chronických i akutních zánětech. Léčbě kvasinkových onemocnění, či alergií. Noni působí na adaptogeně na imunitní systém a harmonizuje jeho odpověď.

Nové výzkumy se soustředí na působení noni při nekontrolovatelném množení buněk – rakovině. Studie uvádějí velmi pozitivní účinky při rakovině prsu či prevenci rakovině děložního čípku. Ukazují rychlé hojení ran či vředů a uklidňující účinek na zažívací systém. Na obsahové látky byly zkoumány všechny části rostliny od listů až po kořeny, ale největší koncentrace látek zdraví prospěšných obsahují právě plody. Bylo zjištěno, že Morinda citrifolia obsahuje více jak 140 druhů vitaminů, stopových látek, enzymů, alkaloidů, fytosterolů, rostlinných olejů, kyselin a antioxidantů. Vedle látek všeobecně známých, obsahuje noni i několik látek endemických např., dacanthal - látka, která ničí určité předrakoviné a rakovinové buňky, stigmasteryl  - látka, která brání systémové degeneraci tkání, ale také již dříve objevený proxeronin přeměňující se v těle na xeronin, jenž je přenašečem nervových signálů a který spouští činnost většiny enzymů v lidském těle.

Noni je vhodná pro všechny fyzicky či psychicky silně vytěžované jedince i děti od 3 let. Noni dokáže zcela nahradit volně prodejné vitamínové tablety s nezvyklou účinností a přírodní nezávadností.  Díky přírodní bázi noni je vstřebatelnost všech podstatných složek maximální, avšak nehrozí předávkování. Tělo si vezme jen to co potřebuje, ostatní bezezbytku vyloučí přirozenou cestou.

Noni obsahuje mimo jiné i proxeronin, molekula o obrovské hmotnosti, z níž se stává traktem přes játra přeměnou xeronin. Xeronin působí na hormonální rovnováhu v těle, díky tomu v něm ovlivňuje většinu pochodů – včetně imunitního systému. Xeronin má obroský vliv na veškeré pochody, primárně hormonální rovnováha, od toho se odvíjející metabolismus, fyzickou a psychickou pohodu. Proxerotin se běžně nachází v potravinách živočišného, ale především rostlinného původu. Díky rostoucímu počtu obyvatel a tím nároku na potraviny, začala se ve velkém využívat umělá hnojiva, chemie, šlechtění a toto má za následek pokles proxeroninu v běžné stravě. Nyní je ho běžně velký deficit. Noni obsahuje až 800x více proxeroninu než ananas v němž byl objeven. Xeronin je obsažen ve větší či menší míře ve většině rostlin, kde plní důležité pochody. Bohužel jakmile splní svoji funkci, je z těla rostliny vyloučen. Nelze ho zachovat. Některé rostliny přetvoří xeronin na alkaloid, protože potřebují nějaké jeho vlastnosti – ne však všechny. Alkaloidů je doposud známo cca 10 000. Tyto alkaloidy obsahuje např. nikotin, kokain, opiáty. Pro rostlinu jsou něčím, co slouží k zachování potřebných látek. Jakmile se však dostanou do těla člověka, přecházejí na pozici dnes tolik vzácného xeroninu, po čase např. kouření se tělo přizpůsobuje na příjem falešného xeroninu – nikotinu, vzniká závislost a po úplné adaptaci přestává organismus fungovat. Díky noni lze tento proces zvrátit během neuvěřitelně krátké doby. Díky tomu, že se proxeronin z noni v organismu změní na pravý xeronin, buňky si za nedlouho na něj opět zvyknou a lze tak velmi rychle odbourat fyzickou zavislost na alkaloidech a znovu harmonizovat pochody v těle.Xeronin pracuje s endorfiny (hormony štěstí) a je zodpovědný za jejich správný metabolismus a působení. Xeronin má obrovský potenciál v léčbě psychických obtíží, závislostí, zvedání výkonu, či mentální a fyzické stability.

Způsob užití: Morinda citrifolia byla vždy užívána jako potravinový doplněk většinou v dávce 2 lžiček prášku ze sušeného ovoce denně. Běžně 1 lžička ráno na lačný žaludek a jedna lžička půl hodiny před večeří. Pokud je povzbuzující účinek na organismus příliš silný a brání pozdějšímu usnutí přesuneme večerni dávku na odpoledne.

NONI PRODUKTY ZDE