Achiote (Bixa orellana) je hojně plodící keř nebo malý strom, který dorůstá výšky 5 až 10 metrů.  Španělé mu říkají Achiote, Portugalci Urucu. Je známé i pod názvy Urucu, Annatto, Bija, Roucou, Arnato. Vyskytuje se v Jižní a Střední Americe, v Karibiku a také v některých oblastech Mexika, v nadmořské výšce 1200 m. Stromek je doslova obsypán jasně zbarvenými lusky. Napříč deštnými pralesy Jižní Ameriky je domorodými indiánskými kmeny bylina používána od nepaměti. Dlouhá tradice jejího užití přispěla k jejímu rozšiřování do U.S.A. a Evropy. Jeden malý strom achiote dokáže vyprodukovat až 270 kg semene. Každé semeno je pokryto červenavým semenným míškem, který je zdrojem žluto-oranžového barviva.

Obsahové látky:
sacharidy, esenciální oleje, karoteny, jeden benzenon, bílkoviny, flavonoidy - apigenin, hypoaletin a kosmosin; d diterpeny - farnesilaceton, garanil geraniol a geraniol, alkaloidy, steroidy, fenoly, pyrogalické třísloviny, antrakinony, kumaríny esenciální oleje a kyselinu galovou.
Semena obsahují červené barvivo bixin, norbixin, euxin a metylbixin, aminy, leukoantocyany, triterpeny a třísloviny. Bixin se používá jako potravinové barvivo a má se za to, že poskytuje ochranu proti UV záření a má antioxidační a hepatoprotektivní účinky.

Domorodí indiání používali odvary z byliny kvůli jejim blahodárním účinkům na organismus. Nejčastěji při:

- při průjmových onemocněních
- ke zlepšení stavu kožních problémů
- proti horečce a žloutence
- při zaludečních potížích
- ke zmírnění horeček a malárie
- může mít také příznivý vliv na uvolňování hladkého svalstva
- může přiznivě působit při zánětech močového měchyře a prostaty

Odvar listů má příznivé účinky při nachlazení, stejně jako podpůrný srdeční prostředek s mírně diuretickými účinky. Tento odvar indiání také užívali jako vaginální antiseptikum a podpora hojení, je doporučováno omývat se jím při kožních infekcích a jeho konzumace je údajně vhodná při jaterních a žaludečních potížích.

Často se užívá také jako přírodní barvivo látek a vlny a občas je přidávána také do barev, laků, nátěrových barev a kosmetiky.

Staří Mayové používali semeno achiote jako hlavní barvivo potravin, k pomalovávání těl a jako barvivo při výrobě uměleckých předmětů „Curanderos" kmenů v peruánské Amazonii vymačkávají šťávu z čerstvých listů, aby si ji aplikovali do očí při očních zánětech a infekcích, a po pět dnů dvakrát denně podávaná šťáva z 12 plodů má podle jejich názoru pomoct vyléčit epilepsii.

Annatový olej může sloužít jako ochranný opalovací krém i jako prostředek proti bodavému a dotěrnému hmyzu, ochraně proti slunci.

Vlastnosti:

antibakterialní, antidysenterický, antigonorrhealní, antioxidační, antiseptický, antitussivní, astringentní, cicatrizační (rány hojící), depurativní, diuretický, expektorační, hepatoprotektivní, hyperglycemický, hypoglycemický.

PRODUKTY S ACHIOTE ZDE