Korálovec ježatý  - Hericium erinaceus, čínsky Hou Tou Gu,  japonsky Yamabushitake

V tradiční čínské medicíně se Korálovec ježatý - Hericium erinaceus využívá zejména pro jeho schopnost harmonizovat žaludek a slezinu – tlaky, bolesti a pálení v oblasti žaludku, trávicí problémy, pálení žáhy, vzestup šťáv, nevolnosti, říhání, zápach z úst, kašovitá stolice, nadýmání, atd. Posiluje žaludek a reguluje jeho Qi, doplňuje slezinu a napomáhá trávení, uklidňuje ducha Shen a posiluje činnost mozku. Staří čínští a japonští lékaři dokázali využít jeho funkci An Shen (uklidnit ducha) a znali též jeho příznivý vliv na posílení mozkových funkcí, např. u demence.

Z pohledu tradiční čínské medicíny má teplotu neutrální, chuť sladkou, fádní, tropismus -  slezina, žaludek, srdce (dle jiných zdrojů játra, ledviny)

Hericium v přírodě parazituje na kmenech listnatých stromů (hlavně buků a dubů) v oblastech s mírným podnebím – od Ameriky, přes Evropu až po Asii. V Japonsku a v Číně je ceněné jako kulinářská pochoutka, chutí připomínající mořské plody. V přírodě je velmi vzácný a chráněný. Ve starověké Číně se užívalo pro poruchy trávicího traktu, jakou jsou žaludeční vředy.

V současnosti je předmětem mnoha studií, které zkoumají vliv Hericia na jeho schopnost  stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF ovlivňuje růst a život nervových buněk. Nízká úroveň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci či demence.

Podle tradiční čínské medicíny a soudobých výzkumů působí Hericium příznivě u stavů jako je:

- zmírnění úzkosti, vnitřního napětí, nespavosti
- demence a Alzheimerova nemoc – Hericium má příznivý vliv na pacienty se střední úrovní demence. Nízká úroveň NGF  má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci a poslední výzkumy ukazují, že Hericium má schopnost stimulovat syntézu NGF.
- roztroušená skleróza – Hericium podporuje tvorbu myelinu, což má pozitivní vliv na pacienty s roztroušenou sklerózou
- neuropatie – NGF hraje roli ve schopnosti vnímat bolest. Jeho nízká úroveň vede k senzorické neuropatii.
- poškození nervů – Hericium má schopnost regenerovat poškozené nervové buňky
- multirezistentní zlatý stafylokok (Methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus, MRSA)- studie prokazují jednoznačný vliv Hericia při tomto obtížně léčitelném infekčním onemocnění
- gastritidy – tradiční funkce harmonizovat žaludek se využívá při chronických zánětech žaludku, zánětech tlustého střeva, při žaludečních vředech, při různých zažívacích obtížích
- nádorová onemocnění – jako většina medicinálních hub má díky velkému poměru polysacharidů protinádorové účinky zejména u nádorů žaludku, jícnu, tlustého střeva, jater a děložního krčku
-  helicobacter pylori – podle posledních výzkumů může Hericium stimulovat imunitní funkce a ničit tento typ bakterie. Díky antioxidační funkci může snižovat zánět způsobený touto bakterií.
- užívá se u vyčerpanosti
- podle učení čínské medicíny pomáhá Hericium erinaceus znovu získat rovnováhu lidského organismu, která byla narušena stresem a nezdravým životním stylem

 

HERICIUM PRODUKTY ZDE