Chanca Piedra  (Phyllanthus niruri)

Chanca Piedra je jednoletá bylina dorůstající výšky 30 - 40cm. Roste volně v tropických oblastech celého světa včetně Číny, Indie, Baham a Ameriky. Velmi rozšířená je Chanca Piedra v Amazonských deštných pralesích, ale lze na ni narazit dokonce i na Floridě či Texasu. Španělský název "Chanca Piedra" lze přeložit jako "kámen" nebo "drtič kamenů". Toto jméno si Phyllanthus niruri vysloužila především díky schopnosti odstraňovat žlučové a ledvinové kameny. K tomuto účelu byla využívaná již amazonskými indiány.

Použití:
Chanca Piedra se používá zejména pro fytoterapii urologických obtíží. Je močopudná a zároveň má schopnost rozpouštět močové kameny. Působí na uvolňování hladkého svalstva, díky tomu se ledvinové kameny samy uvolní a vyjdou z těla přirozenou cestou. Chanca Piedra má i analgetické účinky, takže lidé s močovými kameny hlásili pocítění úlevy od bolesti ještě před samotným vypuzením kamenů. Vzhledem k vysokým protizánětlivým vlivům ji lze využít při zánětu močového měchýře, jater a ledvin, pohlavních onemocnění, ale i běžných střevních infekcích. Vhodná je zvláště pak u chronických urogenitálních onemocnění.

Díky uvolnění hladkého svalstva, snížením křečí a úlevě od bolesti je vhodné Phyllanthus niruri užít i při menstruačních bolestech. Chanca Piedra podporuje funkci ledvin a jater, je tak vhodná pro detoxikaci, ale i fytoterapii onemocnění těchto orgánů. Pozitivní účinky byly prokázány u nemocí jako je žloutenka nebo dokonce malárie. Chanca Piedra zabíjí viry, zvyšuje funkci jater, pomáhá správně trávit tuky (odbourávání tuků z jater) a snižuje cholesterol.

Její účinky jsou žádoucí i pro diabetiky. Snižuje totiž hladinu cukru v krvi a také krevní tlak. Lze ji však užít i při běžných onemocněních jako je chřipka. Chanca Piedra zabíjí bakterie i viry a snižuje záněty a horečku. Pro mírné projímavé účinky lze užít při zácpě. Prokázána byla i schopnost Chanca Piedry zabraňovat mutaci buněk, tedy zpomalovat nebo zastavit rakovinné bujení. Díky podpoře zvýšenému vylučování kyseliny močové je Chanca Piedra úlevou pro lidi trpící dnou nebo jinými revmatickými onemocněními kloubů.

souhr použití:

choroby zažívacího traktu, žaludeční a střevní infekce
žlučové kameny
ledvinové kameny
záněty močového měchýře, prostaty, záněty ledvin
pohlavní infekce, poševní výtok
regulace menstruace
diabetes 2. typu
hepatitida B (akutní i chronický zánět jater)
choroby z nachlazení, chřipka
kloubní bolesti
vysoký krevní tlak
snižování horečky

Tradiční užití: Na 1 l dáváme 1-2 polévkové lžíce sušené byliny. Jen krátce povaříme (cca 5 min) a scedíme. Nálev užíváme 3x denně.

Kontraindikace: Konzultace s lékařem o vhodnosti užití se doporučuje lidem s onemocněním srdce. Krátkodobě snižuje (po dobu užívání a cca měsíc po) plodnost především mužů, což je způsobeno poklesem fruktózy po dobu užívání ve spermatu. Není tedy vhodná pro páry pokoušející se o dítě.

CHANCA PIEDRA PRODUKTY ZDE