Historie a účinky: Jobovy slzy - Slzovka - šeng-i-žen

Jobovy slzy, známé i jako slzovka, patří v tradiční čínské medicíně mezi významné léčivky, používané samostatně i v mnoha bylinných směsích. Název Jobovy slzy dostala tato perlově korálová semena podle kapkovitého slzovitého tvaru. Naši předkové podle trápení biblického Joba dali této rostlině název jobovy slzy. Ovšem v různých oblastech se setkáváme i s jinými názvy, jako Davidovy slzy, slzy Panny Marie či Ježíšovy slzy.

V Číně se k slzovce váže legendární příběh z jihozápadního čínského pohraničí, spadající do doby 41 našeho letopočtu. Tehdy postihla tuto oblast doba sucha, velmi horkého a dusného počasí a místní obyvatelstvo začalo rebelovat. Císař sem poslal vojáky v čele s generálem Ma Yuanem. Protože se krajem šířily nejrůznější nakažlivé nemoci, vojáci začali padat jako hrušky ze stromu. Všimli si ale, že domorodí obyvatelé na některých místech nemocní nejsou a to především tam, kde konzumují bílá kulatá zrnka nějaké, pro ně neznámé, rostliny. Když generál zjistil, že to bude těmito semínky, přikázal, aby je konzumovali i jeho vojáci. Ti se jako zázrakem začali uzdravovat. Když se pak po třech letech generál se svými vojáky vracel zpátky, vezl si sebou na císařský dvůr i vůz těchto semen, pro lidi, aby je mohli pěstovat a sklízet i v jeho domovině. Jenže lidé si mysleli, že veze opravdové perly a jak už to tak bývá zvykem nejenom v českých krajích, závist světem vládne - oznámili císaři, že si generál veze jako vojenskou kořist vůz plný perel, aniž by jej odevzadal císaři. Ten se taky rozčílil a nebýt toho, že generál po návratu zemřel, zřejmě by přišel o hlavu. Hněv panovníka byl ale tak velký, že příbuzní se neodvážili zesnulého generála ani uložit do rodinné hrobky, ani mu uspořádat pohřební obřady. Takže podle starého přísloví "za dobrotu na žebrotu" se mu místo ocenění dostalo pohany. Této rostlině se začalo od té doby říkat yiyi, což ve volném překladu znamená něco jako zrno za dobrotu na žebrotu.

Obsahové látky a účinky:
Semena slzovky obsahují škrob, tuk, bílkoviny, aminokyseliny leucin, tyrosin, lysin. Triterpenoidy coixol, coixan, coixenolid a steroly28 stigmasterol a kampesterol. Protože jsou geneticky bližší spíše kukuřici než pšenici, měly by být bezpečné i pro osoby trpícími alergií na lepek. Slzovka je častým objektem západních výzkumů, které přiřazují jejím semenům účinky relaxace svalů, protinádorové, analgetické, sedativní, snižování hladiny cukru a lipidů v krvi, bakteriostatické účinky na původce toxoplasmózy, úpravy krevního tlaku a cholesterolu, snižování horečky, nebo podpory aktivity imunitního systému.

Chuť: sladká, mdlá

Povaha:
mírně chladná (vyrovnaná, lehká )

Tropismus: slezina, plíce, žaludek (játra, ledviny, tlusté střevo)

Účinky: odvádí vlhkost a posiluje slezinu (lishi jianpi), odvádí vlhkost a odstraňuje blokády (lishi chubi), pročišťuje horkost a vytlačuje hnis (qingrepainong).

Použití:
- vodnaté otoky
- vykapávání moči
- vlhké teplé nemoci, kdy je třeba posilovat slezinu a odvádět nadměrnou vlhkost;
- rovněž u obtíží typu otoků dolních končetin a po těle, protože v tomto případě postihuje současně kořen obtíží i jeho vrcholek;
- pokud oslabenost sleziny spolu s vlhkostí způsobují průjem a snížený příjem stravy, bývá kombinována s dalšími bylinami, jako je tomu pro tento případ v přípravku WCM3.9 shenling baizhu san.
- pročišťuje horkost, což v kombinaci s účinkem na odvádění vody umožňuje její úspěšné využití u syndromu horkého vykapávání moči, rovněž ve spojitosti s přítomností písku či kamenů v močovém měchýři;
- využívá se i u blokád vlhkého a vlhce horkého typu s projevy bolestí ve svalech, kloubech nebo kůži, anebo zhoršením hybnosti kloubů. - předurčena je tedy pro ideální dietetické tlumení bolestí a křečí při revmatismu.

SLZOVKA PRODUKTY ZDE