Slzovka - Jobovy slzy -  šeng-i-žen

Slzovka obecná je jednoletá tropická travina s rozvětveným stonkem s výraznými kolínky. Dorůstá výšky dvou metrů. Má až půl metru dlouhé tmavě zelené listy, široké až 5 cm s mírně vlnitými okraji. Květy (květenství je lata) jsou dvojpohlavné, nevýrazné, samčí i samičí květy bývají na jedné rostlině, semeník velikosti hrachu se během dozrávání mění na cca centimetrové, lesklé až modrošedé "slzy". Květenstvím je lata. Opyluje se větrem. Semena mají značnou klíčivost, v tropických oblastech dozrává po 4 až 5 měsících po vysetí.

Slzovka obecná, (slzovka porcelánová, Jobovy slzy, Coix lacryma-jobi L.) je jednoletá tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. V některých oblastech se pro ní používají nejrůznější názvy -  Davidovy slzy, slzy Panny Marie či Ježíšovy slzy, v Číně i jako yiyi, což ve volném překladu znamená něco jako "zrno za dobrotu na žebrotu" podle staré pověsti o jistém generálovi, který přivezl slzovku do centra Číny, aby naučil lidi ji pěstovat. Protože jej ale právě tito lidé "nabonzovali" ze závisti císaři, že utajil před ním  vůz perel, které ve skutečnosti byly právě slzovka, generál se místo vděčnosti dočkal represe, která jej sice zastihla již po smrti, ale kvůli které nemohl být ani řádně pohřben.  

Původně pochází z tropů východní Asie a Malajsie. Dnes se pěstuje v celé tropické a subtropické zóně. Je velmi přizpůsobivá, roste v lehkých písčitých, stejně jako jílovitých půdách, v půdách kyselých i mírně alkalických. Vyžaduje slunečné stanoviště a pravidelné závlahy. Roste jak ve velmi kyselých, tak neutrálních a mírně alkalických půdách. V Indii, Číně i na jiných místech se její semena používají k výrobě mouky, je ale stále častěji nahrazována kukuřicí. Užívá se i k přípravě polévek podobně jako u nás kroupy. Pražená s cukrem se jí jako cukrovinka, nebo loupaná jako burské oříšky. Z pražených loupaných semen se připravuje kávová náhražka. Semena obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin a 7 % tuku. Obsahují také menší množství vitamínů skupiny B; neobsahují však žádný vitamin A ani C. Používá se též jako náhrada prosa.

Obsahové látky a účinky:

Semena slzovky obsahují škrob, tuk, bílkoviny, aminokyseliny leucin, tyrosin, lysin. Triterpenoidy coixol, coixan, coixenolid a steroly28 stigmasterol a kampesterol. Protože jsou geneticky bližší spíše kukuřici než pšenici, měly by být bezpečné i pro osoby trpícími
alergií na lepek. Slzovka je častým objektem západních výzkumů, které přiřazují jejím semenům účinky relaxace svalů, protinádorové, analgetické, sedativní, snižování hladiny cukru a lipidů v krvi, bakteriostatické účinky na původce toxoplasmózy, úpravy krevního tlaku a cholesterolu, snižování horečky, nebo podpory aktivity imunitního systému. V poslední době se zjistilo, že v semenech obsažený coixenolid má skutečně kancerostatické účinky. Je používán též proti avitaminóze (beri-beri).

Chuť:
sladká, mdlá                          

Povaha: mírně chladná (vyrovnaná, lehká )

Tropismus
: slezina, plíce, žaludek (játra, ledviny, tlusté střevo)

Účinky: odvádí vlhkost a posiluje slezinu (lishi jianpi), odvádí vlhkost a odstraňuje blokády (lishi chubi), pročišťuje horkost a vytlačuje hnis (qingrepainong).

Použití:
- vodnaté otoky
- vykapávání moči
- vlhké teplé nemoci, kdy je třeba posilovat slezinu a odvádět nadměrnou vlhkost;
- rovněž u obtíží typu otoků dolních končetin a po těle, protože v tomto případě postihuje současně kořen obtíží i jeho vrcholek;
- pokud oslabenost sleziny spolu s vlhkostí způsobují průjem a snížený příjem stravy, bývá kombinována s dalšími bylinami, jako je tomu pro tento případ v přípravku WCM3.9 shenling baizhu san.
- pročišťuje horkost, což v kombinaci s účinkem na odvádění vody umožňuje její úspěšné využití u syndromu horkého vykapávání moči, rovněž ve spojitosti s přítomností písku či kamenů v močovém měchýři;
- využívá se i u blokád vlhkého a vlhce horkého typu s projevy bolestí ve svalech, kloubech nebo kůži, anebo zhoršením hybnosti kloubů. - předurčena je tedy pro ideální dietetické tlumení bolestí a křečí při revmatismu.

PRODUKTY SE SLZOVKOU ZDE