Schizandra čínská wu-wej-c' - plody čistoty - místo kofeinu

Schizandra čínská patří v tradiční čínské medicíně mezi nejcennější byliny. Adaptogen se silným stimulačním a detoxikačním účinkem je využíván proti únavě, při sportu, při vyčerpání, pro zlepšení fyzického i psychického výkonu. Neobsahuje přitom kofein a povzbuzující účinky má příjemnější a delší než kofeinové přípravky. Po několika dávkách je patrné postupné odbourávání nepřirozené stresové reakce organismu. Klanopraška čínská se dokonce ukázala vhodná fytoterapii astetických a ateticko-depresivních stavů. Její pravidelné užívání navozuje psychickou pohodu.

Schizandra a v ní obsažené látky působí silně antioxidačně a spouštějí detoxikační procesy v játrech, čímž navozují celkovou pohodu organismu. Je vhodná i v případě diabetického poškození. Výrazně normalizuje jaterní funkce a to tak silně, že způsobuje nárůst aktivní jaterní hmoty.

Domovinou této opadavé dřevité liány je Dálný východ, severní Čína, Korea a Japonsko, kde roste na ohromných plochách. Zralé plody se dvěma ledvinovitými, semínky uvnitř se sbírají na podzim. Po sběru se protřídí a suší na slunci.

Schizandra obsahuje lignany a silice. Ve slupce plodu jsou organické kyseliny, např. citrónová, jablečná, vinná, flavonoidy a sacharidy. V semeni se nacházejí mj. volné mastné kyseliny, vitamíny C, E a betakaroteny. Obsahuje schizandrin, který posiluje imunitní systém, působí povzbudivě na nervový systém a paměť, napomáhá trávení a působí tonizačně na játra, plíce a ledviny. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v semínkách schizandry, proto se doporučuje konzumovat vždy celé plody, vzhledem k tvrdosti semínek ještě lépe pomletou schizandru.

Podle moderních výzkumů schizandra:

- stimuluje srdeční a cévní systém
- podporuje trávení
- má povzbudivé účinky na centrální nervový systém
- zvyšuje odolnost těla vůči stresu i námaze
- podporuje dýchání
- pomáhá u kašle s dušností
- zvyšuje krevní tlak
- zlepšuje ostrost zraku
- obsažené lignany mají účinky protizánětlivé , hepatoprotektivní, inhibují acetylcholinesterázu
- napomáhá okysličování krve
- ochraňuje tělo před zplodinami organismu a vnějšími toxiny

Déle se používá u:
- astenie
- depresivních stavů
- hypotonie
- alergií
- potravinových alergií
- sinusitid
- diabetů
- astmatu
- vracejícího se kašle a rýmy
- přirozené detoxikace po požití alkoholu, cigaret či jiných drog
- posílení obranyschopnosti těla jako všeobecné bezpečné a netoxické tonikum

Účinky dle tradiční čínské medicíny:

Chuť: kyselá (sladká, mírně hořká, slaná)   

Povaha: teplá (vyrovnaná, lehká)

Tropismus:
plíce, srdce, ledviny (játra)

Účinky:

- svírá plíce a rozhojňuje ledviny (lianfei zishen)
- rodí tekutiny a stahuje pot (shengjin lianhan)
- zdrsňuje esenci a zastavuje průjem (sejing zhixie)
- tiší srdce a uklidňuje ducha (ningxin anshen)

Použití:
- dušnost a kašel z prázdnoty
- žízeň ze zranění tekutin, samovolné a kradmé pocení, noční pocení
- poluce, chronický průjem
- palpitace, nespavost, zapomnětlivost

Schizandra svými tonizačními účinky doplňuje základní energie těla, a tak se jí užívá k zachovávání mladosti a zvyšování sexuální síly. Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost. Má rovněž účinky na pročišťování jater a zvyšování produkce žluče, napomáhá trávení tučné potravy, a proto bývá často součástí směsí na zbavování těla tuků.

V Číně se schizandře vypráví následující legenda:

Za dávných časů onemocněl v jedné vesnici mladý člověk na tuberkulózu. To by nebylo nic mimořádného. Tuberkulóza měla na svědomí desetitisíce lidí a protože se vědělo, že je nakažlivá, takový nemocný se ocitnul na okraji společnosti a nezřídka byl i zabit, aby se nemoc dál nešířila. Tak tomu bylo i v této vesnici. Vesničané měli strach, aby se nenakazili i ostatní a tak padaly návrhy souseda naložit do loďky a poslat ho za odlivu na moře, jiní ho chtěli upálit nebo jinak připravit o život. Rodiče mladíka ale nechtěli jen tak přijít o svého syna a tak ho v noci tajně odvedli do hor, doufaje, že se uzdraví a jednoho dne se k nim vrátí. Mladík se v horách ukryl v jedné jeskyni, kde mu brzy došly zásoby jídla, které měl s sebou a protože už neměl sílu jít si hledat potravu, přestal bojovat o svůj život a už jen hlasitě plakal a hořekovat. Jeho nářek uslyšel lovec, který nedaleko lovil a šel se k jeskyni podívat. Nemocný mladík mu vše vylíčil a lovec, se šel podívat po okolí, aby mu nasbíral nějaké plody. Jediné, co našel, byla schizandra. Nasbíral mu hromadu, která mladíkovi měla vydržet alespoň na deset dní. Těch deset dní stačilo k tomu, aby nabral sílu a nasbíral si další plody již sám. Uběhlo několik měsíců a mladík se objevil zpátky ve vesnici. Živ a zdráv, po tuberkulóze ani památky. Podle legendy tento muž dál užíval schizandru jako životabudič a nakonec se dožil více než sta let.

SCHIZANDRA - PRODUKTY ZDE