Schizandra čínská - Klanopraška čínská - wu-wej-c'

Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: nižší dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: Austrobaileyales
Čeleď: Schizandraceae
Rod: klanopraška (Schizandra)

Domovinou této opadavé nebo stálezelené dvoudomé popínavé keře rostoucí ve východní a jihovýchodní Asii.

Jako okrasná rostlina se pěstuje už i u nás. Listy jsou střídavé, jednoduché, celokrajné nebo pilovité, bez palistů. Květy jednotlivé nebo po několika v úžlabních květenstvích. Okvětní lístky červené, žluté nebo bílé v počtu 5 - 20, v samčích květech 4 až mnoho tyčinek, v samičích 20-30 pestíků nahloučených do hlávkovitého útvaru, který se posléze přeměňuje v dužnaté klasovité souplodí.

Klanopraška čínská se pěstuje jako okrasná a léčivá rostlina, v Evropě známá již od středověku jako bylina na povzbuzení. V tradiční čínské medicíně patří mezi nejcennější byliny. Tento adaptogen se silným stimulačním a detoxikačním účinkem je využíván proti únavě, při sportu, při vyčerpání, pro zlepšení fyzického i psychického výkonu. Neobsahuje přitom kofein a povzbuzující účinky má příjemnější a delší než kofeinové přípravky. Po několika dávkách je patrné postupné odbourávání nepřirozené stresové reakce organismu. Klanopraška čínská se dokonce ukázala vhodná fytoterapii astetických a ateticko-depresivních stavů. Její pravidelné užívání navozuje psychickou pohodu. Schizandra a v ní obsažené látky působí silně antioxidačně a spouštějí detoxikační procesy v játrech, čímž navozují celkovou pohodu organismu. Je vhodná i v případě diabetického poškození. Výrazně normalizuje jaterní funkce a to tak silně, že způsobuje nárůst aktivní jaterní hmoty. Obsahuje lignany a silice. Ve slupce plodu jsou organické kyseliny, např. citrónová, jablečná, vinná, flavonoidy a sacharidy. V semeni se nacházejí mj. volné mastné kyseliny, vitamíny C, E a betakaroteny. Obsahuje schizandrin, který posiluje imunitní systém, působí povzbudivě na nervový systém a paměť, napomáhá trávení a působí tonizačně na játra, plíce a ledviny. Nenasycené mastné kyseliny jsou obsaženy v semínkách schizandry, proto se doporučuje konzumovat vždy celé plody, vzhledem k tvrdosti semínek je vhodná schizandra pomletá.  Schizandra stimuluje srdeční a cévní systém, podporuje trávení, má povzbudivé účinky na centrální nervový systém, zvyšuje odolnost těla vůči stresu i námaze, podporuje dýchání, pomáhá u kašle s dušností, zvyšuje krevní tlak, zlepšuje ostrost zraku, obsažené lignany mají účinky protizánětlivé , hepatoprotektivní, inhibují acetylcholinesterázu, napomáhá okysličování krve, ochraňuje tělo před zplodinami organismu a vnějšími toxiny.

Schizandra svými tonizačními účinky doplňuje základní energie těla, a tak se jí užívá k zachovávání mladosti a zvyšování sexuální síly. Říká se, že sto dní užívání plodů schizandry pročistí krev, obnoví játra a rozzáří celou bytost. Má rovněž účinky na pročišťování jater a zvyšování produkce žluče, napomáhá trávení tučné potravy, a proto bývá často součástí směsí na zbavování těla tuků.

SCHIZANDRU KOUPÍTE ZDE