Gotu kola - Pupečník asijský (Centella asiatica, Hydrocotyle asiatic, Fo-ti-tieng) - Brahmi

Gotu cola, neboli pupečník asijský, známá jako brahmi, roste v bahenních oblastech Indie, Číny, Srí Lanky,  Austrálie i Jižní Afriky. Je významnou bylinou v tradiční čínské medicíně, indické Ájurvédě i jiných tradičních medicín. Léčivé účinky gotu cola jsou způsobené především obsaženými látkami jako:  triterpenické glykosidy,  jejich kyseliny vzniklé hydrolýzou glykosidů, mesoinositol, centelóza, flavonoidy. Gotu kola se podílí na činnosti centrální i periferní nervové soustavy jako tonikum a adaptogen. Patří do skupiny mozkových nutrientů, významně přispívá k posílení paměti a učení. Proto je často vyhledávána studenty a u asijských studentů bývá prakticky neodmyslitelnou součástí jejich života. Zlepšuje koncentraci a duševní zdraví. Dodává energii duchovním schopnostem. Triterpenické glykosidy a jejich kyseliny zvyšují mimo jiné tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách pojivových tkáních. Pomáhají udržovat zdravé cévy a mohou se účastnit vyrovnávání činnosti transmiterů, chemických „poslíčků“ v mozku.

Gotu cola je i významným antioxidantem, jehož účinky zpomalují stárnutí a zabraňují poškození buněk.

Jedinečný účinek pupečníku asijského na pojivové tkáně (podpora jejich zdravého vývoje a potlačování tvorby zatvrdlin) z ní dělá potenciálně důležitý prostředek při podpoře rekonvalescence chorobných kožních stavů. Dokáže působit na popáleniny, edémy, keloidní jizvy, přebujele zjizvená tkáň, na rány a vředy. Má silné hojivé účinky. Posiluje také buňky v cévních stěnách a zlepšuje průtok krve, takže je cenným prostředkem pomoci při křečových žílách. Bývá užíván již tisíce let ke zvyšování duševních schopností. Současné výzkumy potvrzují její význam při zlepšování paměti, schopnosti učit se a podpoře organismu při Alzheimerově chorobě.

Brahmi sice nepatří přímo mezi stimulanty, ale pro svůj zklidňující a stres odbourávající účinek na organismus, se tak chová. Má blahodárné účinky na nervovou soustavu.

U brahmi se začalo nedávno s výzkumem vlivu extraktu této byliny na inhibici buněčné proliferace v buňkách u onemocnění rakoviny prsu. Kdyby se to potvrdilo, byl by to velmi důležitý objev pro léčbu tohoto typu rakoviny.

Obsažené asiatikosidy mají adaptogenní, mírné antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky.

Dávkování: 1/2 lžičky na jeden šálek (250ml) vody. Buď si uděláte odvar nebo se užívá i pouhým macerováním - zalejete studenou vodou a necháte 15-20 minut louhovat.

Vážnější vedlejší účinky sice nebyly doposud pozorovány, přesto se nedoporučuje užívání u těhotných a kojících žen, u dětí do tří let a u starších lidí nad 70 let se pak doporučují nižší dávky.

Užití v tradiční medicíně:

- k posílení paměti
- ke zvýšení koncentrace
- k odstranění úzkosti
- k posílení mentální síly
- ke stimulaci mozkové činnosti
- k dodání energie
- ke snížení vysokého tlaku
- k posílení kloubní a kostní výživy
- jako antioxidant
- jako adaptogen
- zmírnění neurodegenerativních onemocnění
- má hojivé účinky
- pro zlepšení centra řeči
- při revmatických bolestech
- ke snižování vody v těle
- při kašli a chrapotu
- při některých kožních onemocněních

Výrobky z Brahmi zde