Brahmi - dvě byliny, podobné účinky. Která je pravá? Gotu Cola nebo Bacopa monieri?

Proč se někdy uvádí pod názvem Brahmi - Gotu cola, někdy Bacopa monieri, i když jsou to na první pohled dvě rozdílné rostliny? Obě jsou to bahenní rostliny, někteří léčitelé, a to někdy i samotní Indové tvrdí, že jsou svými účinky velmi podobné, až stejné, jen rostou na  jiném místě. Fakt je ten, že pod názvem brahmi většinou nevíte, kterou z těchto dvou bylin vlastně v daném přípravku máte, pokud tam není uvedený jejich latinský název. Ale i ten velmi často výrobci zaměňují.

Gotu cola, s českým názvem Pupečník asijský roste v Indii, Indonésii, Madagaskakaru, v Číně, kde je považována za bylinu dlouhověkosti a tomu napovídá i jeho název - Fo-ti tieng - nápoj dlouhověkosti. Posiluje srdce, působí příznivě na pokožku, vlasy a nehty.

Bacopa monnieri roste na podobných místech jako gotu cola v tropických částech Asie, ale i v Africe, Austrálii a Americe. Na rozdíl od Gotu coly má kožnaté lístky. Gotu cola je oblíbenější v Číně, Bacopa monnieri v Indii, ale ani samotní Indové v tom nemají jasno. Zatímco v jižní a východní Indii je jako brahmi vnímáno Bacopa monnieri, v severní a západní Indii je to Gotu Cola. Aby to nebylo tak jednoduché, každá z těchto bylin má dvě latinská binomická jména, Centella asiatica je synonymem Hydrocotyle asiatica a Bacopa monnieri je synonymem Herpestes monniera. Zmatek ještě zesiluje fakt, že obě bylinky mají skoro stejné účinky.

Obě rostliny Bacopa monieri i gotu kola jsou populární byliny, ovlivňující centrální nervový systém, podporující paměť, zmírňující stres, nervové napětí, jsou účinné v léčbě Alzheimerovy choroby a ztráty paměti. Jsou oblíbeným mozkovým tonikem. Někdy jsou označovány jako chytrá droga, oblíbená u studentů. Slovo cola v názvu gotu coly neznamená, že má v sobě kofein, obě ho vůbec neobsahují. Obě otevírají a čistí mysl, posilují paměť a intelekt, podporují koncentraci, zklidňují emoce, podporují noční spánek, podporují zdravou kůži a vlasy. Z ájurvédského hlediska uklidňují Vatu, Pittu a Kaphu. Předávkováním se může zvýšit Vata. Gotu kola je lepší u toho, u koho existují silné náznaky nerovnováhy Pitta.

Gotu kola prospívá přímo svalové hmotě, tukovým a kostním tkáních,  bacopa je vhodnější pro celkové posílení a energie. Bacopa potlačuje chuť k jídlu, proto je často užíván s digestivy jako zázvor nebo kardamon. Gotu cola i Bacopa jsou prospěšné kloubům, oba jsou považovány za omlazující prostředky, oba jsou považovány za sattvické byliny - Sattvické potraviny rovnoměrně vyživují tělo i duši a přinášejí lehkost, zdraví a pokoj. Sattvické jsou všechny čerstvé, přirozené a syrové potraviny a jídla z nich připravená. Sattvické potraviny by měly tvořit základ každého stravování. Typickými příklady sattvických potravin jsou luštěniny, zelenina, místní ovoce, syrové mléko (nepasterizované a nehomogenizované), máslo a ghí, med, obiloviny, ořechy, semínka a bylinky. Sattvická potrava je doporučována zejména vážným adeptům jógy a duševně pracujícím. Gotu cola i Bacopa jsou používány na podporu meditace, protože zvyšují srozumitelnost a jemnost mysli. Bacopa a gotu kola zlepšují kvalitu Sadhaka Pitta (který je úzce spjat s intelektem a inteligencí), a jako tonikum pro mysl. Ájurvéda osvětluje intimní spojení mezi srdcem a myslí, a tak je důležité, že obě formy Brahmi jsou známy jako srdeční tonika. Zatímco Bacopa je obecně doporučován při duševní slabosti v důsledku stresu a vyčerpání, je gotu předepisována spíš pro duševní či emoční rozvoj.

Bacopa i gotu kola mají velmi uklidňující účinky na kůži a pokožku hlavy. Obě byliny jsou považovány za velmi užitečné pro očistu kůže, i podporu zdravého růstu vlasů. Gotu kola je považována za nepatrně účinnější. Podporuje správné hojení ran a jizev, a zároveň pomáhá očistit, změkčit, a chrání pleť.

Vnější použití - olej: Brahmi olej (vyrobeno buď s Bacopa, Gotu Kola, nebo obojí), může být použit na vnější části těla na podporu zdravé kůže, hojení a úlevu pohybu v kloubech. Může se masírovat do pokožky hlavy, podporuje zdravý růst vlasů, nehtů,  atd.

Vnitřní použití - čaj, odvary, tablety, prášek, který se míchá ve vodě, šťávě, přidává se do jogurtu, s oblibou se přidává do mléka, oblíbené je smíchání s ghí atd.

BRAHMI PRODUKTY ZDE