Vilcacora - Uňa de Gato, latinsky Uncaria Tomentosa, český název Řemdihák plstnatý nebo také kočičí dráp

I když má tato bylina český název řemdihák, málokdo ji takto zná - nejrozšířenějším názvem je vilcacora, kočičí dráp nebo Uňa de Gato. Vilcacora patří mezi cévnaté rostliny, krytosemenné, vyšší dvouděložné, hořcotvaré, mořenovité, roste v tropických deštných pralesích největší přírodní lékárny světa - Amazonie. Najdeme ji i jinde a v různých odrůdách, ale nejúčinnější jsou právě rostliny, které vyrostly v Amazonském pralese. Jde o liánu se silnými lodyhami, kterými oplétá jiné rostliny.

Tyto výhonky dosahují i několika desítek metrů, ale aby narostly do takové velikosti, trvá to desítky let. Pro lékařské účely se sbírá pouze kúra, aby nedošlo k poškození kořenů. Obrovská poptávka po této bylině dokonce přinutila peruánskou vládu, aby stanovila limity těžby. Peru po regulačních opatřeních vytěží ročně na 300 tisíc kilogramů ročně. Vilcacora roste pomalu, mladé výhonky jsou pokryty jemnými chloupky. Lístky mají oválně vejcovitý, nebo srdcovitý tvar. U násady se nacházejí mírně zahnuté trny. Proto se jí někdy říká Kočičí dráp.

K čemu se používá:
užití vilcacory alias kočičího drápu alias Uňa de Gato je velmi široké. Její účinky jsou protizánětlivé, antivirové, antibakteriální, adaptogenní, i protirakovinové. Vilcacora, jak ukazují výsledky klinických studíí, bývá účinná v boji s akné, herpesem, hypoglekemií, alargiemi, astmatem, s Crohnovou nemocí, se žaludečními vředy, gastritidami, s onemocnění střev, candidózy, diabetu, zánětu prostaty, artritidy, se záněty kloubního váčku, s problémy menstruačního cyklu a menopausy, hypertenze, k nápravě nerovnováhy v tenkém střevě, kde pomáhá při obnovování prospěšných bakterií, s nemocemi oběhového systému i rakovinových nádorů. Nejčastěji se užívá k celkovému zvýšení imunity. Jako podpůrný prostředek se používá při léčbě AIDS. Pro její protimutagenní aktivitu bývá velmi doporučována kuřákům v prevenci proti vzniku nádorových onemocnění.

Její léčivé účinky jsou mnohostranné a přitom velmi šetrné k lidskému organismu.


Obsahové látky:
indolové alkaloidy, oxindolové alkaloidy, polyfenoly, steroly, glykozidy kyseliny chinolinové, terpeny a jiné aktivní sloučeniny, kyselina ursulova, taniny, atd.

Vlastnosti:
Imunostimulační, protizánětlivý, depurativní, protimutagenní (protinádorový), hypotenzívní (snižující krevní tlak), antioxidační, antiagregační (proti usazování plaků a trombů v cévních stěnách), antikoagulativní (proti srážení krve).

Pod záštitou Světové organizace zdraví (WHO) se v Ženevě proběhla v roce 1994 mezinárodní konference na téma Uncaria tomentosa. Účastníci konference se shodli na tom, že spektrum onemocnění, na které látky obsažené ve Vilcacoře, je nezvykle široké a tím, že velmi účinně působí na imunitní systém člověka může pomoci u celé řady onemocnění.

souhrn nejznámějších působení:

- posiluje imunitní systém
- má příznivý vliv na ledviny, játra a žlučník
- příznivě ovlivňuje trávení
- příznivě působí při žaludečních potížích
- příznivě působí při oběhových problémech
- může příznivě působit při zánětech střev a narušení bakteriální flóry tlustého střeva
- může příznivě působit při dýchacích potížích
- prevence virových onemocnění, například chřipky
- může přiznivě ovlivňovat kloubní systém

Jako droga se používá kůra i kořen. Nedoporučuje se jí užívat v těhotenství.

vilcacoru koupíte např. zde