Podle staré čínské legendy pozorovali starodávní pastýři koz, že jeden z jejich kozlů se rád pásával na bylině, dneska známé jako škornice (Epimedium). To by nebylo nic zvláštního, kdyby tento kozel poté neoplýval nadměrnou sexuální aktivitou.

Bylinu nazvali Yin Yang Huo neboli bylina nadrženého kozla. Pastýři to poté vyzkoušeli na sobě a jedno z nejsilnějších afrodiziak byl na světě. Mechanizmus působení je stejný jako u viagry, akorát v mnohem mírnější podobě. Látky ikarin, zastoupená ve škornici a sidenafil u viagry jsou  si velmi podobné.

Škornice šípolistá
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: dřišťálovité (Berberidaceae)
Rod: škornice (Epimedium)

Epimedium neboli škornice je známá především jako silné afrodiziakum zvyšující potenci a libido, čili léčí mužskou impotenci a ženskou "nechuť", léčí mužskou i ženskou neplodnost, má totiž vliv na tvorbu spermatu, užívá se při potížích s výronem semen. Ale škornice má mnohem širší záběr. Léčí osteoporózu, nedostatečné prokrvení mozku, působí jako nervové tonikum a zlepšuje činnost imunitního systému. Škornice hraje důležitou roli v tradiční čínské medicíně. Léčí artritidu, bolesti nervů, ledvin a jater, zmírňuje únavu. V Asii je důležitou součástí bylinné léčby rakoviny

Epimedium sagittatum neboli Škornice šípolistá obsahuje flavonoidy, což jsou chemické sloučeniny, které mohou mít antioxidační aktivitu a fytoestrogeny, rostlinné chemikálie s estrogeny. Fytoestrogen icariin blokuje činnost určitého enzymu v těle, podobný účinku léků na předpis, které léčí erektilní dysfunkce. Laboratorní studie ukazují, že některé Epimedium komponenty mají imunitu podporující a protinádorové účinky, u žen v menopauze zabraňuje úbytku kostní hmoty a čínská studie z roku 1995 od Ray Sahelina ukazuje blahodárné účinky u dialyzovaných pacientů s chronickým selháním ledvin.

Ale pozor, škornice je poměrně silně zabírající bylina a je třeba si dávat pozor na předávkování. Vysoké dávky škornice mohou způsobit závratě, sucho v ústech, žízeň, nutkání ke zvracení, velmi vysoké dávky pak rozšíření zornic, svalové křeče, rychlý srdeční tep, palpitace, hyperaktivitu a potíže s dýcháním. Jako skoro na všechno, tak i na škornici mohou být někteří jedinci alergičtí.

škornice v e-shopu