Kotvičník zemní (tribulus terrestris) patří v celosvětovém žebříčku mezi velmi oblíbené a vyhledávané doplňky stravy. V podvědomí lidí má místo nejúčinnějšího afrodoziaka, ale jeho působnost je mnohem širší. Bývá součástí dietních plánů, protože výrazně snižuje tuk v těle.

No a jeho kouzlo například objevily i ženy v klimakteriu, protože najít prostředek, který by je pomohl zbavit nadměrného pocení a dalších typických příznaků, je někdy k uzoufání. Tribulus to často velmi dobře zvládá.

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)
Binomické jméno: Tribulus terrestris
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: kacibotvaré (Zygophyllales)
Čeleď: kacibovité (Zygophyllaceae)
Rod: kotvičník (Tribulus)

Kotvičník zemní - tribulus obsahuje látky, které u mužů zvyšují množství testosteronu a u žen estradiolu. A to až o 30%. Ale nebojte se, to, že začnete kotvičník užívat, z vás hned neudělá sexuální maniaky. Spíš vám pozvedne náladu, budete se cítit dobře, no a s tím to všechno tak nějak souvisí. Kotvičník samozřejmě hormony sám o sobě neobsahuje, pouze pomáhá tělu a žlázám pracovat tak, jak by pracovat měly. Takže kdo by měl kotvičník neboli tribulus brát?

- jako jedno z nejlepších afrodiziak ti, kteří touží po lepší kvalitě sexu. Funguje to asi tak, že se v pozdějším věku po kotvičníku dostáváte hormonálně do stavu, jak za mlada. S troškou nadsázky se tedy dá říct, že vás vrací o mnoho let zpátky.

- pro mladší generaci znamená především zlepšení dobré nálady, takže velmi pozitivně působí na psychiku, celkový elán a vyrovnanost. To ale neplatí jen pro mladou generaci. Zvyšuje libido u žen a potenci u mužů. Přesto se nedoporučuje osobám mladším dvaceti let.

- pro všechny, kdo trpí depresemi, smutkem v duši. Kotvičník zlepšuje náladu.

- jelikož upravuje tuky v těle, je velmi vhodný pro zařazení do dietního plánu na hubnutí.

- tribulus znají a používají sportovci, včetně kulturistů.

- užívá se při léčbě mužské neplodnosti a hypertrofii prostaty

- potlačuje návaly horka, proměny nálad a podrážděnost u žen v klimakteriu.

- ten, kdo trpí častou únavou

- dále kotvičník pomáhá rozpouštět močové kameny, příznivě působí na močové cesty, čistí játra, pomáhá ledvinám, snižuje cholesterol, pomáhá proti dně, vylepšuje funkci žlučníku, pomáhá při léčbě arterosklerózy, ischemické chorobě srdeční, při léčbě vysokého krevního tlaku, zlepšuje peristaltiku střev, napomáhá rozšiřování cév, čímž předchází infarktu , snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má vysoké regenerační účinky, jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a dně, působí jako účinné antisklerotikum, zlepšuje srdeční ischémii a angínu pectoris, normalizuje krevní srážlivost, léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladších mužů, zlepšuje vidění, posiluje kosti a šlachy, zlepšuje svalovou regeneraci, tonizuje a vyživuje organismus, atd.

Kotvičník lidé znali a využívali od nepaměti. Znali jej již staří Mezopotámci, Číňané, Indové, Japonci. Především jej používali pro posílení zájmu o sexuální život, ale také pro povzbuzení nálady. Číňané zjistili, že má kotvičník (tribulus) velmi pozitivní účinky na játra, ledviny i kardiovaskulární systém a začali jej aplikovat do směsí posilující tyto orgány. Tribulus tak má své významné místo i v tradiční čínské medicíně. Výzkumem tribulusu se zabývalo ve velké míře Bulharsko, které ještě za komunistického režimu přišlo s významnými objevy a tak i díky Bulharům je dnes tato bylina jedním z nejžádanějších přípravků speciální doplňkové výživy. V roce 1998 patřil kotvičník zemní mezi  12 světově nejprodávanějších přípravků speciální doplňkové výživy. Kotvičník zemní roste převážně v oblastech Afriky, Asie, Evropy a Austrálie, převážně na suchých místech - písečných půdách, stepích, rumištích a slunných místech. U nás se ve volné přírodě vyskytuje jen ojediněle. Jeho původním místem je pravděpodobně Čína a Japonsko - resp. jeho písečná pobřeží.

kotvičník koupíte např. zde