Kolovník - Cola acuminata je jeden z nejlepších legálních stimulantů. Kolovník zašpičatělý, kolový ořech nebo také jinak Cola acuminata byl společně s kokainem součástí původní receptury Coca-Coly.

Dnes už v ní není ani jedna z těchto položek. Zatímco Kokain je dnes na seznamu nelegálních drog, Cola acuminata, neboli kolovník tam není. Ani není důvod. Jeho stimulační složkou je totiž kofein.

Tento jeden z nejbohatších zdrojů přírodního kofeinu je odpradávna vyhledávanou potravou domorodců v tropických pralesech, kde roste. Kolový ořech v nich probouzí dobrou náladu a také zahání pocit hladu i žízně. To ostatně objevila i západní civilizace a kolový ořech se stal jedním z přírodních bojovníků proti  nadváze.

Cola Acuminata je silnější stimulant než káva nebo čaj, pokud se ještě smíchá s jiným silným stimulantem - Guaranou, kam se pak hrabou všechny ty přeslazené energetické nápoje.

Nejčastější se používá tak, že se smíchá (podle požadovaného účinku) 2 - 6 gramů prášku do kávy nebo horké čokolády. Pro zlepšení chuti můžete přidat cukr nebo med. Když si tam ještě přihodíte trochu Guarany, pak to nemá chybu. Ale Kolovník můžete požít i jinak - výborný stimulační nápoj získáte, když smícháte lžičku koly ve čtvrtlitru mléka. Nálev vyrobený přelitím vařící vody má tmavě hnědou barvu a vynikající nasládlou, kolu připomínající chuť. Z 50 g lze udělat až 30 povzbuzujících šálků.

Kolovník zašpičatělý (Cola acuminata) je strom, který roste v deštných pralesích střední a západní Afriky.  Pěstuje se v Nigérii, Súdánu, ale jeho pěstování se rozšířilo i do střední a jižní Ameriky. Hlavně do Mexika a Brazílie. Vyskytuje se i v Asii a jižních tropických oblastech Indie. Existuje přes 50 druhů, z nichž nejvýznamnější jsou kolovník zašpičatělý a kolovník lesklý, které se pěstují pro semena, která jsou dodnes velmi ceněna, na některých územích Afriky jsou používána jako místní platidlo. Muslimové považují kolová semínka za posvátná. Semeno se vysuší na slunci v tvrdý tvrdý kolový oříšek, který poté krájejí na kolečka.

COLA ACUMINATA PRODUKTY ZDE