Ani borůvky, ani brusinky, dokonce ani kustovnice či acai, které byly až donedávna považované za rekordmany, nemají tak silné antioxidační hodnoty jako malé fialové plody Maqui berry (Aristotelia chilensis), které rostou v Chille a Argentině - v oblasti Patagonie.

Maqui berry (Aristotelia chilensis) je tropická palma, která roste a pěstuje se pouze v mírných deštných pralesech Jižní Ameriky. Patří do druhu Elaeocarpaceae. Menší, stálezelený strom s hladkou kůrou, dorůstá výšky 4 až 5 metrů. Plody jsou malé, tmavěfialové bobule, které hrály a pořád hrají významnou roli v lidovém léčitelství. Jihoameričtí indiáni konzumovali maqui berry po tisíce let. Dodával lidem magickou sílu a vytrvalost. Šamani věděli, že maqui berry má protizánětlivý účinek. I dnes má maqui berry velký význam v lidovém léčitelství. Navíc se vyrábí k výrobě džemů, džusů nebo jako přísada do zpracovaných potravin nebo nápojů. Plody jsou bohaté na flavonoidy a antokyany, které pomáhají bojovat proti volným kyslíkovým radikálům. Maqui bery hraje i důležitou roli v prevenci rakoviny. Ve 100g Maqui byla naměřena hodnota ORAC 27600 (borůvky - náš největší antioxidant má 6500). Maqui je tak oficiálně doplňkem stravy s největší naměřenou antioxidační hodnotou vůbec.

Maqui je velmi dobrým zdrojem aminokyselin, vitamínů a minerálů. Protože tlumí hlad, je často používán i jako součást dietního režimu na podporu hubnutí. Přípravky s maqui je vhodné užívat cca 1 hodiny před jídlem. Některé zdroje uvádějí, že může pomoci zrychlovat metabolismus. Dále mají podporovat snižování hladiny cholesterolu, zlepšovat stav pleti a podporovat obranyschopnost. Stejně jako naše borůvky, i plody Maqui působí antibakteriálně, až mírně antibioticky. Působí velice dobře proti plísním a kožním problémům.

Před čase vyvolalo maqui davové šílenství a sháňka po této potravině vyvolalo zjištění, že jako snad žádný jiný přírodní produkt vyvolává a urychluje hubnutí. A tak západ v bral maqui berry především jako prostředek proti hubnutí. Jeho účinky jsou ale i jinde. Osvědčuje se nejvíce u lidí postižených civilizačními chorobami. Maqui je skvělý detoxikant organismu. Skvělý prostředek na posílení imunity, dodává sílu organismu. Má vliv i na pleť. Působí proti plísním, ekzémům, vyrážkám. Ovoce je bohaté na flavonoidy a antokyany, které pomáhají bojovat proti volným kyslíkovým radikálů a neutralizují je. Snižuje riziko výskytu diabetu a rakoviny. Zpomaluje stárnutí. Maqui vykazuje i antibakteriální aktivitu, která mimo jiné může pomoci v prevenci onemocnění způsobené bakteriemi z potravin.