Pazvonek Dangšen - patří do čeledi Campanulaceae - zvonkovité. Pazvonek dangšen je vytrvalá liána, dlouhá 2 až 3metry, jeho kořen je vůní i zbarvením podobný ženšenu. I proto se mu někde říká ženšen pro chudé.

Stonek má tmavě fialový, s řídkými chloupky, které se později ztrácejí. Jeho listy jsou oválně vejčité a zašpičatělé, zvonkovité květy světle zelené a vně fialově skvrnité. Semeník se skládá ze tří plodolistů a dozrává v tobolku, pukající otvory pod horním okrajem mezi žebry. Tobolka obsahuje velké množství drobných a lesklých semen.

Použitelné části v lidovém lékařství:
kořen
nať (hlavně v tradičním čínském léčitelství)

Náročnost:
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné

Původ:
Jeho domovinou je Čína, Japonsko, Indie a jihovýchodní Asie. Její pěstování v našich klimatických podmínkách je možné.

Pěstování u nás:
Setbu provádějte nejpozději počátkem dubna do vytápěného skleníku, pokud vyséváte ven, pak počkejte do května, až nehrozí mrazíky. Sazenice přetrháváme a přesazujeme do sponu asi 150x250 mm. Půda by měla být dostatečně propustná a zásobená živinami. Vyšší hmotnosti kořenů se dosahuje spíš ve volné půdě než při pěstování ve foliovém krytu. V počátečním období po přesazení a na konci vegetace rostlinám škodí nadbytek vláhy. V prvním roce rostliny vytvářejí málo nadzemní hmoty a zpravidla ani nekvetou. Teprve v dalším roce je třeba připravit jim jednoduché opory, po kterých by se mohla rostlina pnout. Po prvních mrazících  kořeny určené k dalšímu pěstování vyrýpněte uskladněte ve sklepě v písku. Při použití kořenů k léčivým účelům je nejprve zbavíme zeminy a dobře omyjeme. Kořeny potom sušíme nebo rozřežeme nerezovým nožem nadrobno a zalijeme 65% etanolem pro přípravu tinktury.

Sklizeň:
Pro lékařské použití se sbírá kořen z minimálně jednoletých rostlin.

Použití:
Kořen Pazvonku Dangšen - Codonopsis pilosulaDroga obsahuje saponiny, slizy, pryskyřice, vitaminy, minerální látky, organické kyseliny, třísloviny a řadu dalších látek. Ovlivňuje astma a horečnaté stavy, zlepšuje libido i potenci u obou pohlaví, celkově stimuluje a posiluje, přitom ale prohlubuje spánek. Léčí záněty střev a ledvin, příznivě ovlivňuje diabetes II. typu. Zvyšuje počet červených a snižuje počet bílých krvinek. Zvyšuje krevní tlak. Má také poměrně velké protinádorové účinky. Zlepšuje krevní oběh v mozkové sféře. V tradičním čínském lékařství se využívá i nať, a to ke zlepšení trávení, ke zvýšení odolnosti organismu, k povzbuzení krevního oběhu a k celkovému zvýšení vitality. Nejčastější využití je formou tinktury. Dětem se podává tolik kapek, kolik jim je let, dospělých tolik kapek, kolik váží kilogramů, v několika dílčích dávkách. Je možné podávat i nálev, připravovaný běžným způsobem.

Kontraindikace
:
zvyšuje krevní tlak. Nedoporučuje se podávat v těhotenství a při kojení.

Podobnost:
Velmi podobné, ne-li shodné účinky má i pazvonek čínský - Codonopsis tangshen, který se v Číně považuje za odrůdu Codonopsis pilosula a při sběru jej často ani nerozlišují. Pazvonek čínský vytváří až třímetrovou liánu, s listy vejčitými až podlouhlými. Květy jsou matně zelené, s nafialovělými proužky a žilkami, uvnitř skvrnité.

Produkty s pazvonkem dangšen zde