Dračí krev je míza ze stromu Croton lechleri, rostoucí v amazonských deštných pralesích. Název Sangre de drago mu dali Španělé již v 16. století, odkdy jej používá i západní medicína.

Až dvacetimetrového velikána amazonských deštných pralesů využívali a využívají po staletí pro jeho léčebné vlastnosti Inkové, amazonské kmeny i současní obyvatelé Mexika, Peru či Ekvádoru. A léků vyrobených z něj pak celý svět. Po naříznutí kůry začne strom krvácet - pouští červenou mízu - latex, která se pak sbírá.

Název dračí krev této červené látce dali Španělé, když mu začali říkat Sangre de drago. Ti ji objevili již v šestnáctém století a také ji hned začali používat. Stejně jako domorodci dračí krví zastavovali krvácení, dezinfikovali rány a taky je s ní hojili. A protože dračí krev má i analgetické účinky - používala se pro zmírnění bolestí. Velkých, ale i třeba malých, jako je kousnutí hmyzem. Dračí krev se používala a používá na nejrůznější neduhy. Léčí se jí úplavice, střevní horečka a vůbec střevní potíže, žaludeční vředy, ale i třeba zlomeniny, kloubní i kožní problémy (akné, ekzémy), chřipka, angína, tuberkulóza, záněty hrtanu, záněty mandlí, záněty dásní, cukrovka, anémie, pásový opar, hemeroidy, dokonce i Crohnova nemoc. No a značně posiluje imunitní systém. Sangre de drago se často používá i jako prevence proti různým nemocem a posilňovač imunity pro sportovce a starších lidí. Používá se i při antiseptických vaginálních koupelích.

Dračí krev je středem zájmu celých vědeckých týmů a universit, které zkoumají její léčivé látky. Tyto výzkumy odhalují nejrůznější léčivé přírodní chemikálie, které pryskyřice obsahuje. Dračí krev má významné antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky. Dračí krev je dokonce údajně silnějším antibiotikem než penicilin. A tak do něj lékaři vkládají naději, že nahradí některé léky, které mutacemi některých virů, již postupem doby ztrácejí účinek. Samozřejmě i dračí krev nemusí být u vnitřního použití vhodná pro každého. Výjimečně se může objevit alergie a nedoporučuje se jí vnitřně používat tomu, kdo má větší problémy s ledvinami či játry.

Čerstvá pryskyřice pro konzervaci se míchá v obvyklém poměru na 760 gr. pryskyřice 50 ml. konzervantu. Čistá pryskyřice je nerozpustná ve vodě a organických rozpouštědlech. Dračí krev není jen šamanskou záležitostí. Skupují ji a využívají i některé farmaceutické giganty. Vyrábějí z něj např. Provir a Virend. A přestože byla provedena řada výzkumů pro objasnění vlastností této látky,  většina z nich zůstává utajena před veřejností. Částečně tu hrají svou roli i peníze. Protože jde o opravdu účinnou látku, farmaceutické firmy se pak chovají dost komerčně. Aktivní látky zahrnují proanthokyanidiny (antioxydanty), taniny a lignan zvaný dimetylcedrusin a alkaloid zvaný taspin. Další výzkumy taspinu z roku 1977 ukázaly jeho schopnost inhibovat RNA - DNA polymerázu v myeloblastozním viru, Rauscherově leukemickém viru a Simianově sarkomviru. Alkaloid taspin byl poprvé zdokumentován antiflogistickou aktivitou v roce 1979. V roce 1985 byl opět zdokumentován účinek protizánětlivý, proti rozvoji sarkomu a antivirální. Rány hojící a zajizvující efekt na otevřených poraněních Sangre de Drago byl připsán též alkaloidu taspinu v roce 1989. Několik pozdějších studií z let 1991 a 1993 bylo zaměřeno na hojivé a protitumorální vlastnosti taspinu. Lignan dimethylcedrusin izolovaný vědci v roce 1993 vykázal také významnou roli (vedle taspinu) při léčebném procesu hojení ran a jizev. Belgická studie dokázala účinky mízy při stimulaci kontrakcí jizev (ran), pomáhá vytvořit formaci nové pokožky a asistuje při vytváření kolagenu. Porovnávací studie ukázala schopnost surové mízy hojit rány a formovat tvorbu kolagenu čtyřikrát efektivněji než samotné izolované složky dimethylcedrusin nebo alkaloid taspin. Belgičtí vědci také zjistili antivirální schopnost taspinu a dimethylcedrusinu proti herpetoviru. V roce 1994 byly objeveny ostatní fytochemické složky, zahrnující fenoly, proanthokyanadiny a diterpeny, které prokázaly jistou antibakteriální aktivitu.

Výzkumy tak jenom potvrdily oprávněnost dlouholetého tradičního užití domorodou medicínou. Nedávno zjistili severoameričtí odborníci efektivní účinek při žaludečních vředech, vředových kolitidách, Crohnově chorobě při vnitřním použití. Vnitřní použití je zdokumentováno jihoamerickými lékaři při denní dávce 10 - 20 kapek 2x denně. Některé zdroje uvádí účinek až 1.000 silnější než Penicilin V. Obsahové látky: α-calacoren, α-copaen, α-pinen, α-thujen, α-caryofylen, α-elemen, α-pinen, betain, borneol, calamenen, camfen, coparofenol, D-limonen, dimethylcedrusin, dipenten, eugenol, eufarofenol, α-terpinen, α-terpineol, hydrochlortaspin, korberin A, korberin B, lignin, linalol, methylthymol, myrcen, para-cymen, kys. benzoová, kys. eugenolová, kys. pektická, proantokyanidiny, resin, salutaridin, sinoakutin, sparsiflorin, taniny, taspin, terpinen-4-ol, vanilin.

No a jako perlička na závěr - dračí krev samozřejmě musela proniknout i do lidové magie. A tak prý podle ní dračí krev smíchaná s červeným inkoustem pomáhá přivolat peníze a lásku, když se tímto dračím inkoustem napíše patřičný dopis.

DRAČÍ KREV V E-SHOPU