Měsíček lékařský je léčivá rostlina, jejíž původ můžeme hledat na jihu Evropy. Rozšířila se ale především pro svůj vzhled a léčivé účinky do všech možných koutů světa.

Jako léčivka je známá už od starověku. Do našich krajů se dotala už ve 12. století. Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy. Dosahuje výšky až 80 cm. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu, vyjímečně i bílou, pro farmacii se sbírají jen ty oranžové.

Měsíčku se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu. Vyžaduje slunné a prostorné místo, vyhovuje jí většina půd, jen v příliš promáčené se mu nedaří. Rozmnožuje se semeny 0,5–1cm velkými, srpovitého tvaru. Vysévá se na jaře i v létě. Kvete od jara až do pozdního podzimu, květenstvím je úbor. Květy se sbírají nejlépe mladé, ve fázi rozevírání úborů.

Léčivé účinky

Pro léčivé účely se sbírají květy, obvodové okvětní jazýčky nebo celé květy i s kalichem. Nejvhodnějším obdobím sběru je od června do začátku září, za slunného dne, nejlépe před polednem. Suší se ve stínu, na dobře větraném místě, protože se ráda zapařuje. Pokud ji budete sušit na sluníčku, vybledne. Používá se zevně i vnitřně. Jako odvar, tinktura nebo mast pomáhá při problémech s žlučníkem, játry, napomáhá trávení, má protikřečové účinky, upravuje menstruaci, tiší záněty, léčí žaludeční vředy, zlepšuje krevní oběh, hojí záněty. Léčí rány, ekzémy, kožní defekty. Likviduje bakterie a plísně.

Měsíčková mast

Měsíčková mast je asi nejznámější přípravkem. Můžete si ji připravit i sami podle starodávného receptu. Dvě hrsti nasekaného měsíčku lékařského – babičky používaly květ, listy i stonek, dáte do půl kilogramu rozehřátého vyškvařeného sádla. Nechte vzkypět zamíchejte a odstavte. Nechte den stát, pak ohřejte a přefiltrujte přes sítko nebo plátno do připravených nádob. Mast je vynikajícím prostředkem například na pooperační jizvy, křečové žíly, omrzliny, spáleniny, akné, vředy, plísně u nohou, proleženiny, hemeroidy, spáleniny od slunce, atd.

Čaj si připravíte tak, že vrchovatou lžičku sušeného měsíčku zalejem čtvrtlitrem vařící vody. Jako prevence je vhodné vypít jeden až dva šálky denně, pro léčbu jsou vhodné tři až čtyři šálky.

Tinkturu vyrobíme tak, že necháme 14 dnů vylouhovat hrst květů v litru pálenky. Ve stínu, při pokojové teplotě, nikdy ne na sluníčku.