Echinacea purpurea - Rudbeckie - Třapatka nachová je skvělým pomocníkem pro zvýšení imunity našeho organismu s přímým působením na lymfatický systém, při oslabení nemocí, stářím, úrazem, stresem, operací, chemickými léky včetně antibiotik, nebo vysokém pracovním vypětí a pobytu v nepříznivém prostředí.

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis: Vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina. Lodyhu má přímou, drsně chlupatou. Listy řapíkaté, kopinatě vejčité, drsně chlupaté, na okraji pilovité. Řapík žlábkovitý. Květní úbory jednotlivé, koncové, jazykovité květy nachové, trubkovité květy hnědé, umístěné na vyklenutém květním lůžku, plevky z květů vyčnívající a pichlavé. Kvete v červenci až září. Jde o poměrně nenáročnou rostlinu, které vyhovuje chudší, kamenitá, dobře propustná, mírně kyselá půda a slunné stanoviště. Množí se semeny, dělením trsů nebo kořenovými řízky. Pěstuje se v několika odrůdách, které se liší barvou květů.

Původ: Severní Amerika

Léčitelství: Echinacea je jedním z nejznámějších a nejúčinějších přírodních antibiotik. Pomáhá proti infekcím, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Navíc podporuje v buňkách tvorbu interferonů. Používaly ji již prastaré indiánské kultury, indiáni ji například roztlučenou mezi kameny přikládali na poraněná a bolavá místa, která pak bylina spolehlivě léčila. Užívá se prakticky celá rostlina. Kořen, květ i list. Kořen je nejlepší ze 3 až 4 letých rostlin, vykopává se na podzim. Květ a listy je nejlépe sbírat v době květu rostliny. Kromě zmíněných antibakteriálních, antivirových a desinfekčních vlastností dokáže tlumit bolest, působí jako afrodisiakum a je dnes předmětem zkoumání protinádorového působení. Vědci nedávno z rostliny získali pentadesadien - protinádorovou substanci. Je velmi vhodným doplňkem v období chřipek a nachlazení a to i jako prevence. Zevně se pak úspěšně aplikuje na nejrůznější poranění, spáleniny, ekzémy, opary, křečové žíly či hemoroidy. Protože svým působením v organismu podporuje zvýšení bílých krvinek, je vhodná i jako podpůrný prostředek při chemoterapiích, protože při těch jsou bílé krvinky likvidovány.

Podávání:

Tinktura - 100 g čerstvého kořene se maceruje 7 dní v 500 ml lihu. Dá se připravit i z listů nebo ještě lépe z květů. Použijeme 14 dkg čerstvé suroviny. Ze sušenách listů či květů není tak účinná. Jako prevence - čajová lžička denně, při nemoci až 5 lžiček každé tři hodiny. To proto, že její účinky jsou krátkodobé. Po třech týdnech užívání by se ale měl na další měsíc vysadit. Měl by se aplikovat do 18 hodin po vypuknutí nemoci.

Odvar - méně účinný než tinktura
Sirupy, kapky, šťávy - vyrobené lisováním čerstvé nati. Při styku s kyslíkem ale dochází k nežádoucím enzymatickým změnám.
Čaj - vhodný především pro děti.

Aktivuje bílé krvinky, které odpovídají za odolnost organismu před infekcemi a současně produkují protilátky. Jde o ryze přírodní antibiotikum proti bakteriím a virům. Patnáct kapek extraktu této byliny třikrát denně dokáže skutečně zázraky s naší odolností vůči všude přítomným infekcím. Má příznivé účinky na kloubová vaziva, urychluje proces srážení krve, zlepšují trávení a zažívání. Třapatka je dnes rozšířená bylina našich zahrádek. Naše babičky užívaly kořen, okvětní lístky a někdy celou rostlinu. Kaši ze suchých rostlin lze přikládat na zduřené žlázy a bolavé zuby. Zevně se používá k léčení popálenin, hnisajících ran a nežidů. Jako obklad se používá na záněty, rány, vředy, bolestivé namoženiny, pohmožděniny a na potíže po kousnutí jedovatými živočichy. Bylinka patří mezi léčiva bez vedlejších účinků a bez nutnosti stanovit výši dávkování. Působí jako imunostimulans, antirevmatikum a antialergikum s  obsahem echinacosidu, pryskyřic, stopami silice a inulinu. S antibiotickým vlivem působí proti chřipkovým a herpetickým virům a alergickým obtížím. Působí protizánětlivě a antirevmaticky, proto je vhodná pro podávání ve směsích. Dále se užívá v urologii a gynekologii. Podobné účinky má i Rudbeckie nažloutlá. Neúčinnější forma použití je v podobě tinktury nebo v masti, krému a tabletách.

Studie naznačují, že echinacea má být používána až při nástupu onemocnění.  Výzkumníci v Německu zjistili, že pokud podávají echinaceu injekčně nebo orálně pacientkám společně s medikovaným krémem, dochází k větší redukci kvasinkové vaginální infekce v porovnání s ženami, které užívají pouze krém.

Echinacea a doplňky stravy s obsahem extraktu Echinacea purpura pomáhají při:

nachlazení
bolestech v krku,
celkovém vyčerpání,
pro posílení imunity
předcházení respiračním onemocněním

produkty s echinaceou