Droga prokazuje ochrannou funkci jaterní tkáně při různé zátěži, zvyšuje vylučování žluči do střev.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Čeleď: Hvězdnicovité (Asteraceae)

Používaná část: Plod (Cardui mariae fructus)

Významné obsahové látky: Silymarin (směs flavolignanů) s převahou silybinu A a silybinu B, flavonoidy, mastný olej.

Popis: Jednoletá až dvouletá, bylina až 250 cm vysoká. Celá je pavučinatě chlupatá, v horní polovině řídce větvená, s bělavými žebry. Přízemní listy v růžici jsou až 40 cm dlouhé, lodyžní přisedlé až poloobjímavé, peřenolaločné až peřenoklané, v obrysu obvejčité až kopinaté. Okraj listů je nepravidleně ostnitý (ostny až 8 mm dlouhé), žilky jsou lemovány bílými skvrnami. Úbory jsou jednotlivé, široce kuželovité, 3–7 cm široké. Jejich zákrovní listeny jsou ostnité, v horní části úboru odstálé, s ostny až 7 mm dlouhými, slámově žlutými. Květy jsou asi 3,5–4 cm dlouhé, s dlouhou bílou korunní trubkou, nahoře rozšířenou, červenou až světle fialovou, s čárkovitými cípy. Nažky jsou kuželovité, 7–8 mm dlouhé, 3–5,4 mm široké, světle kávově hnědé, s tmavohnědými skvrnami, lesklé. Na nažkách je úzký žlutý lem a opadavý chmýr, jeho vnější paprsky jsou 12–18 mm, vnitřní asi 1 mm dlouhé. Druh variabilní v barvě koruny, tvaru zákrovních listenů a dalších znacích.

Hlavní použití: Droga prokazuje ochrannou funkci jaterní tkáně při různé zátěži, zvyšuje vylučování žluči do střev. Plody ostropestřce (dnes již spíše léčivé přípravky obsahující jejich obsahové látky) jsou doporučovány při poruchách trávení, při poškození jaterní tkáně jedovatými látkami, jako podpůrná léčba chronických jaterních onemocnění a jaterní ciróze (ztvrdnutí tkáně zmnožením vaziva). Účelné je použití i při žlučníkových potížích a nechutenství.

Dříve byl plod ostropestřce používán k léčbě malárie, při nepravidelné menstruaci a děložních problémech.

Nežádoucí účinky: Nejsou známy, přesto je třeba věnovat pozornosti s jeho používáním v těhotenství a době kojení.

Obvyklá dávka: Práškovaná droga 3 g ve formě nálevu (150 ml vroucí vody zalít dávku drogy a po 10 minutách scedit) až pětkrát denně nebo jiná forma (Cardui mariae fructus extractum aj.) v denní dávce obsahující 200-400 mg silymarinu.

Rozšíření a výskyt: Původně Kanárské ostrovy a přes Středozemí do Malé a Přední Asie, v ČR pěstovaný. Roste na hlinitých a písčitohlinitých, na živiny bohatých půdách. Zplanělý roste na kompostech, rumištích, okrajích polí v termofytiku.

Využití: Již v 16. století ceněná léčivka. Nažky (Fructus cardui mariae) obsahují bílkoviny, jedlý olej, hořčiny, silice, v oplodí flavolignany (silymarin A, B, silydianin, silychristin). Používají se při léčbě jater, zvyšují tvorbu žluče, působí protihorečnatě. Vyrábí se z něj např. lék Flavobion.