Ženšen pravý je asi nejznámější exotickou léčivou bylinou.  Přisuzují se mu i magické vlastnosti podobné mandragoře.

Ženšen pravý - Panax ginseng
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: dvouděložné (Magnoliopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: aralkovité (Araliaceae)
Rod: ženšen (Panax)

Patří do čeledi aralkovitých, někde se mu říká všehoj ženšenový. Přisuzují se mu i magické vlastnosti podobné mandragoře. V překladu znamená žen - člověk a šen - což se může přeložit jako rádce, účastník, duch, vzdech, ale také šlechtic, život, tělo či bůh.

Vytrvalá bylina je 30 až 60 cm vysoká, Podzemní část tvoří mohutná kořenová hlava nepravidelného tvaru a většinou 1 až 2 tlusté, někdy řídce rozvětvené mrkvovité kořeny, občas tvarem připomínající lidské tělo. Nadzemní část rostliny každoročně odumírá, nová lodyha vyrůstá na jaře z pupenů na kořenové hlavě. Dlouze řapíkaté listy vyrůstají v počtu 3 až 7 z vrcholu nevětvené lodyhy. Jsou dlanitě složené, ze 3 až 5 lístků, bez palistů. Čepel lístků je na bázi široce klínovitá, na vrchní straně lysá, na rubu řídce krátce chlupatá, s hustě pilovitým okrajem a protaženou špicí. Prostřední lístek je oválný nebo podlouhle oválný, 8 až 12 cm dlouhý a 3 až 5 cm široký, postranní lístky jsou vejčité až kosočtverečně vejčité, 2 až 4 cm dlouhé a 1,5 až 3 cm široké. Květy jsou drobné, zelenobílé, pětičetné a oboupohlavné. Kalich s 5 krátkými zuby. Korunních plátků i tyčinek je 5. Květenstvím je vrcholový okolík složený ze 30 až 50 květů. Stopka květenství je dlouhá 15 až 30 cm, stopky jednotlivých květů 0,8 až 1,5 cm. Semeník je srostlý ze dvou plodolistů. Čnělky jsou 2, volné. Plodem je červená, šťavnatá, zploštěle kulovitá, 6 až 7 mm dlouhá peckovice s 1 až 3 semeny. Semena jsou bílá, asi 5 mm dlouhá, ledvinovitého tvaru a s drsným povrchem.

Ženšen pravý roste přirozeně ve smíšených a širokolistých opadavých lesích ve východních oblastech provincií Heilongjiang, Jilin a Liaoning na severovýchodě Číny, dále ve východním Rusku v oblasti řeky Ussuri a v Přímořské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. Izolované místo výskytu je v horách Severní Koreje poblíž města Kesong. Na dalších místech se pěstuje.

Použití: Ženšen je dnes po celém světě rozšířen jako prostředek doplňkové výživy. Ženšen bývá doporučován jako roborans, k prevenci stresu, pro neurastenické indikace, při cukrovce a též jako afrodiziakum. Četnost nežádoucích účinků po užití ženšenu jsou minimální, nejčastějšími nežádoucími účinky mohou být v malé míře bolesti hlavy, poruchy spánku a zažívací potíže. Závažnější nežádoucí účinky ženšenu ale nejsou. Jednotlivě byly prokázány různé léčivé účinky obsahových látek ženšenu.

Dostupnost: Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen. Suší se buďto na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy. Před použitím se většinou krájí nebo práškuje. V lékárnách je k dostání buďto kořenová droga, nebo ženšenové extrakty, sirupy a pilulky, v nichž může být ženšen kombinován s jinými výživovými doplňky, např. vitamíny. Zatímco v kvalitě kořenové drogy se lze zhruba orientovat pozorováním velikosti, textury a počítáním letokruhů, u výtažků je nutné složení stanovit chromatografií nebo hmotnostní spektrometrií. V USA bylo zjištěno, že u tekutých a pilulkových preparátů zpravidla nedochází ke klamání spotřebitele co se týče druhu rostliny a nepřípustných příměsí, avšak obsah účinných látek v nich velmi kolísá.