Často rostla pod šibenicemi a proto se jí říkalo šibeničník nebo ďáblova panenka. Podle pověsti, když vytáhnete kořen mandragory ze země, vydá tak šílený skřek, že na místě přijdete o rozum nebo dokonce zemřete.

Ostatně tuto legendu použila i pani Rowlingová v jednom z dílů Harryho Pottera. Mezi rostlinama není jiná kytka, která by byla tolik opředena záhadnými příběhy a pověrami. Mandragora byla jednou ze základních ingrediencí lektvarů čarodějnic, mágů, šamanů. Rod mandragory zahrnuje šest druhů, které obsahují významné množství skopolaminu, hyoscyaminu, atropinu a mandragorinu. Nejpoužívanějším druhem byla mandragora lékařská. Rostlina obsahuje velké množství alkaloidů, v medicíně se proto používala jako halucinogen, hypnotikum, uspávací prostředek, afrodisiakum, narkotikum, prostředek vyvolávající zvracení a analgetikum. Lektvary sloužily pro své halucinogenní vlastnosti, kdy se věšec dostal do tranzu, i pro věštění budoucnosti. Mandragora nebyla oblíbená jen v Evropě, Židé ji používali proti neplodnosti, Arabové z ní vyráběli prudký jed, našla se i v egyptských hrobkách. Egypťané ji používali jako anestetika. Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě, vyráběli z ní afrodiziaka a zmínky o ní jsou i v bibli – její plody jsou nazývány jablíčky lásky.

Účinky mandragory na člověka ale nejsou jen pověrou. Má silný účinek na náš organismus a ve vyšších dávkách je smrtelná. Od konce středověku jako by se na tuto tajemnou rostlinku opředenou všemi možnými pověstmi zapomnělo. V posledních letech se však spekuluje o jejích pozitivních účincích při léčbě cukrovky a vysokého krevního tlaku. Nejnovější výzkumy také ukazují, že některé její alkaloidy potlačují růst rakovinného bujení, obvzlášť v případě leukémie. Takže význam této byliny v historii ještě pravděpodobně nekončí...

Až půjdete kolem nějakého toho šibeničního vrchu a narazíte na tuto krásnou rostlinu, raději se ji vyhněte. Možná při jejím vytržení neohluchnete z jejího pronikavého křiku, ale k laickému léčebnému či jinému použití se mandragora zásadně nedoporučuje. Následky jejího předávkování mohou být opravdu tragické!