Hřebíčkovec vonný je asi 20 metrový stále zelený tropický strom, který má hustou, kuželovou a symetrickou korunu. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazílii, Zanzibaru.

Kmen statného stromu má šedavou kůru, listy bývají po vyrašení světle žlutozelené, které po určité době zkožovatí a vybarví se do tmavě zelené barvy. Květy hřebíčkovce jsou uspořádány v hustých vrcholičnatých květenstvích nachově červené barvy.

Jejich kalich je srostlý, skládá se ze čtyř červených korunních plátků, který ale brzy opadají. Plodem jsou eliptické jedno či dvou semenné bobule. Nerozvinutá květní poupata – to je to koření, které znáte pod názvem hřebíček a které je nesdílnou součástí našich kuchyní jako koření. Hřebíček má ale využití i v lidové lékárně. Má totiž výrazné antibakteriální, dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Hřebíček obsahuje především vysoké množství silice - až 20%, dále malé množství tříslovin, pryskyřice, slizu, flavonoidů a olej. Vyrábí se z něj tinktura či éterický olej. Když vás rozbolí zub, přiložte si na něj hřebíček. Znamenitě totiž tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu. Hřebíčkovým čajem či tinkturou se proplachují ústa i kvůli hojení hnisavých onemocnění a působí proti kožním infekcím. Hřebíček pozitivně působí na vrásky a ve směsi s tymiánem, černým či zeleným čajem představuje jeden z nejúčinnějších přírodních dezinfekčních prostředků, který je možno podávat vnitřně i zevně.