Rod Ginkgo zahrnuje pouze tento jeden druh, patřící do čeledě jinanovitých, jenž přísluší do velmi prastarého řádu jinanotvaré a je patrně nejstarší rostlinou na naší planetě.  Jinan je dvoudomý opadavý strom, až 40 m vysoký, obvykle s kuželovitou korunou, jehož stáří může být i 100 let.

Borka šedá, ve stáří brázditá. Roste velmi pomalu a vyskytuje se po celém světě v mnoha variantách, zakrslý, převislý, nebo s různě tvarovanými a zbarvenými listy. Obecně jsou listy řapíkaté, střídavé, vějířovité, na předním okraji zubaté, zúžené v řapík.

Květy dvoudomé, samčí po 2 až 5 v jehnědách, samičí květy jsou tvořeny nahým zeleným vajíčkem vyrůstajícím na stopce. Plody jsou kulaté, mají v průměru 2 - 3 cm, za zralosti nepříjemně páchnou a po dotyku dráždí kůži. Kvete od května do června, plody dozrávají od září do října. Původem je z oblasti jihovýchodní Číny, jinde je pěstován a vysazován v parcích, zahradách a zámeckých parcích. V Číně jsou vysazovány jako posvátné stromy. Vyžaduje slunné nebo jen mírně stinné stanoviště a lehkou, dobře propustnou půdu. Je velmi odolný vůči svému prostředí i klimatickým podmínkám. Sbíraná část je list, na jaře, nejpozději před začátkem, v době odpolední. Plody se sbírají v době zralosti. Číňané používají plody tohoto stromu, jak pro léčebné účely, tak i jako hodnotnou potravinou, avšak je nutné je zpracovat za tepla, jinak látky obsažené v syrových plodech ničí obsahující vitamín B6. V Číně se léčebných účinků Ginkgo využívá již přes 5000 let, u nás patří mezi vzácné druhy a můžeme ho najít v Riegrových sadech v Praze, Mendelově zahradě v Brně či v parku ve Strážnici.

Obsahuje: List obsahuje hlavně flavonoidy (bioflavonoidy či vitamín P, což jsou látky známé pro své antioxidační působení, které mají obvykle kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy), terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barvivo, sacharidy a další látky, které dohromady tvoří specifický, ojedinělý komplex, který je blahodárný pro náš organismus. Plody obsahují organické kyseliny, glyceridy, steroly a estery.

Léčivé účinky: Látky obsažené v listech stromu především rozšiřují cévy, hlavně v oblasti hlavy a tím umožňují zlepšení průtoku krve i těmi nejjemnějšími žilkami v našem těle. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami. Je prevencí náhlých mozkových příhod, ale i infarktu myokardu a účinně pusobí proti poškození buněk vznikající při degenerativních nemocích spojených se stářím, při poruchách paměti, zmatenosti a depresí, při Alzheimerově chorobě, jejíž průběh prokazatelně zpomaluje, pomáhá zvýšení koncentrace a celkové mentální svěžesti při studiu a práci. Dále zlepšuje periferní prokrvení dolních a horních končetin. Zlepšením zásobení krví v partii vnitřního ucha dochází k odstranění hučení, pískání a zvonění v uších a zlepšuje i prokrvení oční sítnice a u diabetiků tak oddaluje vznik a zhoršení chorob oka souvisejících s cukrovkou, které mohou vést až ke ztrátě zraku. Dalším neocenitelným využitím je rekonvalescence u osob po mozkové mrtvici, kde Ginkgo umožňuje rychlejší zotavení a ústup postižení. Mírní nepříjemné projevy v menopauze, má protialergické působení i jako širokospektrální antibiotikum, stabilizuje hladinu glukózy v krvi a pomáhá při osteoporóze, náhle vzniklé hluchotě, závratích, otocích mozku, neuropatii, srdeční arytmii, degenerativních nemocech oka, popraskaných cévkách a křečových žilách, únavě, netečnosti a melancholii, potížích s erekcí a potížích s prostatou, nemocech kloubů a jiných zánětech. Výtažek z plodů pomáhá při plicní tuberkolóze. Čínská medicína používá tuto léčivku především k léčení astma (především díky protialergickým a protizánětlivým účinkům), tuberkulózy, k uvolnění dýchavičnosti a na podporu vylučování hlenu. Zevně mají listy Jinanu léčivý vliv na křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy.

Užití: Podává se buď ve formě nálevu nebo krátce vařeného odvaru, nebo ve formě tinktury, která se dávkuje ženám 2 - 3 x denně po 20 kapkách, mužům pak 2 - 3 x denně po 25 kapkách denně. Vzhledem k tomu ale, že v listech je obsaženo poměrně malé množství účinných látek, je účinnější užívat výrobky, v nichž je obsah účinných látek zvýšen až na padesáti násobek. Podle posledních průzkumů je pro uspokojivý výsledek důležitá vysoká hladina účinné látky z Ginkgo biloba v krvi, proto by užívání mělo být dlouhodobé, doporučuje se alespoň tříměsíční aplikace, nástup účinku lze očekávat teprve za 4 – 6 týdnů od zahájení léčebné kúry. U starších pacientů se často doporučuje celoživotní užívání. Poradit s lékařem je zapotřebí při užívání Ginkga v těhotenství, přípravky s obsahem drogy by neměly být podávány dětem do 12 let.

Zajímavosti: Jinan je jediný žijící zástupce rostlinného druhu, který byl ještě donedávna považován za dávno vyhynulý. Zůstal prakticky nezměněn více než 150 milionů let, ještě z doby dinosaurů, a proto se považuje za živou fosilii. Tento strom se vyznačuje mimořádnou odolností vůči klimatickým změnám a přírodním živlům, včetně ohně.