Violka trojbarevná neboli maceška trojbarevná je jedno i víceletá, velice variabilní bylina. Je součástí složitého komplexu violek, obsahující několik druhů. Rostliny dorůstají výšky nejčastěji 15-30 cm, vzácněji až 50 cm.

Listy jsou jednoduché, řapíkaté, horní někdy jen krátce. Čepele listů jsou eliptické až vejčité, horní častěji užší, až úzce kopinaté, všechny jsou na okraji vroubkovaně pilovité. Na bázi listů jsou palisty, které jsou členěné, zpravidla nepravidelně dlanitodílné či peřenodílné, koncový úkrojek někdy připomíná list. Na květní stopce jsou 2 listence, umístěné těsně pod květem. Květy jsou nevonné nebo vonné, kvetoucí od dubna do srpna. Koruny jsou za plného květu do plochy rozevřené, korunní lístky jsou světle až sytě žluté, většinou jsou na nich různé skvrny nejčastěji modré barvy. Žláznatý výrůstek při bliznovém otvoru je výrazně vyvinut. Sbírá se kvetoucí nať zbavená zdřevnatělých částí.

Osahuje: Violka obsahuje saponiny, barviva antokyanu, ketonické látky, silice, alkaloidy violin a violaemetim, rutin, soli, kumarin, violaxantin, glikosidy, třísloviny, flavonoidy a další účinné látky.

Užití: Droga má protirevmatický účinek, nálev pomáhá při onemocnění dýchacích cest, při černém kašli, při plicních onemocnění a dně. Podporuje vykašlávání, zlepšuje vylučování odpadních látek z organismu, usazování vápníku v kostech, je účinná při cévních a kožních chorobách, má antialergické účinky, působí proti otokům, tlumí krvácení do tkání, působí močopudně, podporuje prokrvení periferních vlásečnic a pomáhá tak krvavým očím í akutnímu zánětu spojivek. Zevně se užívá ve formě obkladů na špatně hojící se rány, napomáhá při ekzémech, alergických projevech, lišejích, oparech, trudovitosti a při vodnatelnosti. Nať účinkuje na střeva, kůži a hlavně proti staženinám. Bylinka dále léčí zánět hltanu, žloutenku, rakovinu hrdla, plic a rakovinné boláky. Droga by neměla být podávána těhotným a kojícím ženám a neměla by být podávána dlouhodobě, u přecitlivělých osob může dojít k nevolnosti.
Podává se nejčastěji ve formě nálevu, kdy 1 lžičku drogy zalijeme šálkem vody a po vylouhování pijeme 2 šálky denně.

Zajímavosti: Staří Řekové používali violku jako rostlinu lásky, ke zmírňování hněvu a utišení bolesti. Římané používali kořen v alkoholu proti dně, Keltové míchali květy do kozího mléka a používali jej pak v kosmetice.