Pro své blahodárné účinky kořene na celý organizmus je často zvaná také Peruánskou viagrou nebo Peruánským ženšenem. Maca je vytrvalá roslina rostoucí ve výšce 3 – 4 tisíc metrů, kde se pěstuje na náhorních plošinách středního Peru, především z oblastí Junín a Pasco, jejíž nutriční léčivé účinky byly známé již dávno před vznikem říše Inků a již tehdy zaručovaly domorodým indiánům sílu a vytrvalost.

Kvete bíle a pro léčebné účinky je vyhledávána její hruškovitá kořenová bulva. Jedlý kořen rostliny patří mezi základní složky potravy u místního obyvatelstva. Má vysoce výživnou hodnotu, je bohatý na cukr, proteiny, škroby a esenciální minerály, vápník, fosfor, alkaloidy, uhlovodany, vitamin C, mastné kyseliny, speciálně jód a železo a napomáhá tak při vyvážené výživě a podporuje kalcifikace kostí u dětí i dospělých. Pomáhá při podvýživě, nechutenství, chudokrevnosti a upravuje chronickou zácpu. Maca je celosvětově populární pro svoji aktivitu buněčného metabolismu a zlepšení energetizujícího efektu, působí proto proti únavě, duševní vyčerpanosti, nervozitě, proti stavu úzkosti a strachu a stresu, obnovuje fyzické a intelektuální schopnosti, podporuje myšlení a koncentraci, posiluje psychickou odolnost a omlazuje organismus zmírňuje příznaky stárnutí a má pozitivní vliv i při chronickém únavovém syndromu a zvyšuje nárůst svalové hmoty. U mužů podporuje a zvyšuje počet a pohyblivost spermií, podporuje neplodnost, sexuální aktivitu, je proti impotenci a pozitivně působí i na prostatu. U žen a podporuje a reguluje menstruační cyklus a nerovnováhu ženských pohlavních hormonů a léčí frigiditu.V peruánské bylinné medicíně je maca také používána také jako imunostimulant, při anémii, tuberkulóze a rakovině žaludku. Dále je uznávána jako podpůrný prostředek při léčbě dýchacích cest, revmatismu, rachitidě, osteomalacii a účinně brání vypadávání vlasů a stimuluje jejich růst.

Nejlepší výsledky užívání kořene jsou zaznamenány při dlouhodobém užívání, nemá vedlejší nežádoucí účinky. Peruánské ženy začínají používat Macu již od 3 let a zůstávají silné, plodné, produktivní a mají neuvěřitelnou výdrž až do pokročilého věku. Na dosáhnutí nejlepších výsledků se má užívat denně. Maca je bezesporu vhodná pro všechna věkové kategorie.