Vytrvalá, nevysoká (do 30 cm) bylina s dřevnatým rozvětveným oddenkem, na kterém vyrůstají víceleté, stálezelené květné lodyhy. V Česku býval ještě v polovině minulého století poměrně rozšířeným druhem, dnes patří mezi ohrožené druhy a je v přírodě zákonem chráněný. Kvete od června do září. Má v oblibě písčité půdy.  

Smil písečný (protěž písečná)- slamiha piesočná - Helichrysum arenarium
čeleď: hvězdnicovité

Droga: sbírá se květ v začátku rozkvětu nebo celá nať. Obsahuje glykosidy, silice, karotin, kumarin, fytosteroly, pryskyřice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny.

Smilu se někdy přezdívá jaterní a žlučníková superbylina. Má protizánětlivé účinky, působí protialergicky, přírodní antibiotikum. Zlepšuje trávení, urychluje látkovou výměnu, působí proti nadýmání, snižuje krevní tlak. 

Nálev: lžičku bylin přelijeme čtvrtlitrem vařící vody a necháme deset minut louhovat. Pije se 3x denně.  

koupíte např. zde

Albície hedvábná - Albizia julibrissin

Japonci jí říkají nemunoki - spící strom. V noci a za deště se jeho květy zavírají a naklánějí k zemi. Jde o malý opadavý strom, 5-12 metrů vysoký, s širokou korunou. Kůra je tmavě zelenošedá s pruhy. Kapradinové listy má 20-45cm dlouhé, kolem 12-25cm široké, kvete v létě v hustých květenstvích, květy jsou složeny z velkého množství růžových hedvábných tyčinek 2-3 cm dlouhých. Plodem je plochý hnědý lusk 10-20cm dlouhý s několika semeny uvnitř.

Noni – Morinda citrifolia je keř, který roste v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky a Jihovýchodní Asii. Setkáme se s ní na Panamě, Hawaii, Fidži, Tahiti, Tonze, Samoe, Malaisii či Indii. Jako dekorativní rostlina se pěstuje i u nás. Je celkem nenáročná – roste ve stinných lesích, stejně jako na otevřeném skalnatém terénu či pláži. Dokáže růst v zasolené půdě, suché i vápencové. Dorůstá až do šestimetrové výšky. Ovoce na něm dozrává nejednotně po celý rok a z některých keřů se dá sklidit až 8 kg ovoce každý měsíc.