Amalaki (Emblica Officinalis), známý také pod názvem indický angrešt patří mezi největší přírodní zdroj vitamínu C, kterého má v sobě asi dvacetkrát víc než pomeranč.

100g čerstvého ovoce může obsahovat až 700mg vitaminu C. Jde o velmi silný antioxidant a "omlazovač" a je velmi ceněnou bylinou ájurvédské medicíny. V Indii a Nepálu mu říkají nebeské ovoce a podle legendy přinesl jistému mudrci Chyawanovi nezvykle dlouhý život. Strom Amalaki je považován za posvátný.

Amalaki je po staletí používán v ájurvédě jako nejúčinnější prostředek pro udržení dobrého zdraví, celkovou regeneraci organizmu a dosažení vysokého věku. Je to ovoce pěti chutí. Je kyselý, trpký ostrý, hořký a zároveň sladký. Ovoce Amalaki obsahuje flavony, aminokyseliny, polyfenoly, karotenoidy, bioflavanoidy, antioxidanty, tanin a další užitečné fytonutrienty. Je bohaté na množství minerálních látek a vitamínů jako je vápník, železo, fosfor, karoten, vitamín B1, B2 a už zmiňovaný vitamín C.

Léčivé a terapeutické účinky amalaki PODLE ÁJURVÉDY:

Cukrovka: ájurvéda doporučuje amalaki cukrovkářům. Amalaki stimuluje skupinu buněk, která vylučuje hormon inzulín a snižuje tak hladinu cukru v krvi. Obsahuje chrom, který rovněž pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Oční poruchy: Amalaki se používá k ochraně zraku, zlepšuje zákal a krátkozrakost. Pomáhá ke snížování nitroočního napětí.

Srdeční choroby: Amalaki je podle indického léčitelství velmi efektivní na srdeční choroby a má schopnost snižovat vysokou hladinu cholesterolu. Posiluje srdeční svaly a pomáhá srdci pumpovat krev plynule po celém těle.

Vlasové tonikum: Amalaki je v Indii oblíbeným přípravkem k výrobě vlasových vod, protože podporuje růst vlasů. Posiluje vlasové kořínky a udržuje barvu a lesk vlasů.

Brzdí stárnutí organismu: díky antioxidačním vlastnostem je Amalaki oblíbené jako prostředek proti stárnutí. Dává tělu i větší sílu ve stáří, regeneruje tělesné tkáně.

Průjem a Úplavice: Amalaki je využíván i u žaludečních a zažívacích potížích a je účinný i proti úplavici. Poskytuje úlevu od pálení v břiše.

Zvyšuje obranyschopnost organismu

Posiluje mozkovou činnost

Používá se proti revmatismu a kurdějím

Posiluje játra

Pomáhá zbavit tělo těžkých toxinů

Stará receptura Triphala:
Triphala je sanskrtské slovo, které znamená tři plody. Jde o jeden z nejstarších a nejznámějších bylinných receptů z tradice Véda. Triphala je jemná, výživná směs tří certifikovaných organických druhů ovoce: Amalaki (Phyllanthus emblica), Bibhitaki (Terminalia bellirica), a Haritaki (Terminalia chebula). S vysokým obsahem linolového oleje a vitamínu C je nenávykovou a bezpečnou formou pro lidi všech věkových kategorií. Detoxikuje, posiluje funkci tlustého střeva, podporuje trávicí systém, regeneruje organismus, je silný antioxidant, podporuje funkci jater a žlučníku. Kombinace těchto tří bylin vykazuje skvělé zdravotní výsledky.